Úvodní stranka Facebook KSČM. FOTO - Haló noviny

KSČM v kampani využívá i moderní spojení s voliči

Do voleb zbývá měsíc. Horká předvolební kampaň už pár dní běží, ale zatím má do horka daleko. Strany v boji o voliče novými nápady rozhodně nepřekypují. Nejčastěji sázejí na osvědčený osobní kontakt, do boje vstupuje i moderní technika.

Plakáty a letáky už začínají zaplavovat ulice a silnice v obcích, tisk si přijde na své z inzerátů, cestou z práce nás přepadne člověk, který se nás snaží pozdržet, vnutit nám leták, někdy se s námi dá do řeči ve snaze získat nás pro program té či oné strany. A pak jsou tu vcelku neomezené sociální sítě. K diskusím je vyžívá většina volebních subjektů. »KSČM klade tentokrát větší důraz na diskusi, která probíhá na facebooku nebo na twiteru, samozřejmě i na stránkách KSČM. A máme připravený systém, jak propagovat naše priority prostřednictvím elektronických médií, k tématům z našeho volebního programu vedeme diskusi. Poměrně efektivně využíváme i vystoupení našich poslanců ze sněmovny,« sdělil našemu listu předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Poukázal na to, že lidé čtou některá vystoupení poslanců mnohem víc, než v minulých letech. A nejde jen o smlouvu mezi EU a Kanadou, známou jako CETA, ale také o interpelace poslanců KSČM. Jako příklad, který ve veřejnosti vyvolal pozornost, uvedl téma příživnictví. Komunisté ho přinesli na začátku letošního roku. Lidem vadí nejen to, že by migranti měli mít víc práv, než má důchodce nebo sociálně slabý občan ČR. »Zdůrazňují, že občané ČR platili do sociálního systému dlouhou dobu, a ptají se, proč by měl jiný člověk, který neplatil nic, mít více práv,« dodal Filip.

KSČM vsadila i na sociální sítě

»Internetová« diskuse je populární už léta, většina kandidátů na poslance využívá všech dostupných vymožeností moderní techniky. Něco je drahé, něco je takřka za kačku. Lze si vybrat. Připomeňme, že letos poprvé limituje zákon volební strany a hnutí v částce, kterou mohou na volební kampaň vydat – jde o 90 mil. Kč. KSČM to nijak neomezuje, takové peníze by stejně na kampaň nevyužila. Některé strany však přece jen kalkulují s ohromením voličů. Třeba TOP 09 už na jaře vyrazila mezi lidi při prezentaci své vize v elektromobilech. Strana svobodných občanů přišla s drony, ale i s mobilní aplikací Slidoo, s jejíž pomocí mohou lidé na mítincích klást řečníkům otázky, aniž by se překřikovali. Zelení vsadili na čistou, zelenou solární energii. Za voliči se vypravili v karavanech, jejichž provoz obstarávají solární panely. Také Piráti využili energii sluníčka, od srpna do září brázdí Labe a Vltavu s elektrolodí… Pokud jsou peníze, fantazii se meze nekladou. Lidé si rádi prohlédnou zajímavosti, novinky, ocení i nápady, ale přece jen chtějí od kandidátů slyšet, s čím jdou do voleb a co po nich chtějí případně změnit. Digitální techniku však podceňovat nelze. Příkladů, kdy se lidé sešli v přesnou hodinu na přesném místě kvůli jasné věci, je nemálo.

Herman a Gabal se zesměšnili

Strany a hnutí se jako vždy budou také snažit působit na nerozhodnuté voliče, podle průzkumů k nim patří více ženy než muži, lidé hlásící se spíš k politickému středu, kteří se však během nevolebních let o průzkumy spíš nezajímají a dají většinou na poslední informace před volbami.

Ačkoli až dvě třetiny voličů v průzkumech uvádějí, že se seznámily s programy volebních stran, ve skutečnosti je toto číslo zřejmě nadnesené. I když nezáživné volební programy vesměs lidé nečtou, řada z nich surfuje po internetu, zapojuje se do diskusí na sociálních sítích. Takže velmi často jde o témata a nápady, jak je voličům zprostředkovat. Jaká témata to podle Vojtěcha Filipa pro KSČM v poslední době jsou? »Minulý týden jsme třeba diskutovali o našem požadavku na odvolání ředitele finanční správy. Téma exekucí bylo také velmi citlivé, dobrou odezvu má prohlášení europoslanců Jiřího Maštálky a Kateřiny Konečné k projevu předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera ke stavu Evropské unie. Velká diskuse se uskutečnila na téma smlouvy CETA. Zástupci KDU-ČSL poslanec Ivan Gabal a ministr Daniel Herman se v ní velmi zesměšnili. V rozpravě ve sněmovně jsem říkal, že názory, které mám, neprosazuji pouze já, ale že jde o materiál Ekumenické akademie, který jsem citoval. Oni však prohlašovali, že jde o bolševický projev,« uvedl Filip.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 42 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2017-09-22 19:53
Zda to moderní spojení s voliči bude k něčemu platné a osvědčí se
ukáže až výsledek voleb.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.