Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 

Tradice a současnost - energie budoucího Vietnamu

Vietnamská socialistická republika (VSR) leckdy zůstává ve stínu blízké nejlidnatější země světa Číny, přitom ale neprávem. Stejně jako v Číně i ve Vietnamu vládnoucí komunistická strana zaznamenává úspěchy a vede zemi a její občany k světlým zítřkům - bez jakékoli ironie. Letos v listopadu už podruhé v historii bude Vietnam pořádat summit Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC), od června do září nechyběl ani na EXPO 2017 v kazašské Astaně, kde představil více než třem milionům diváků svůj pavilon nazvaný Spojení tradice a současnosti - energie budoucího Vietnamu.

Vietnam mezi asijskými tygry

Vietnam se sice ještě v 80. letech (hlavně v důsledku dopadů nechvalně známé dlouholeté válečné vřavy) řadil mezi rozvojové země, ale od roku 1990 se jeho ekonomika prostřednictvím HDP průměrně zvyšovala o 7,4 % ročně. Jestliže se ještě v roce 1986 pohyboval měsíční příjem na jednoho obyvatele pod hranicí 100 USD, v roce 2016 se tento příjem zvýšil k přijatelnému průměru přes 2200 USD na obyvatele.

Za zmínku stojí také nízká inflace, která se podle indexu CPI celkově pohybuje na úrovni 2,66 % (jádrově 1,83 %). Nezaměstnanost činila v roce 2016 pouze 2,3 % a celkové registrované přímé zahraniční investice dosáhly objemu 24,4 miliard USD, což je nárůst o 7,1 % oproti předcházejícímu roku.

Export dosáhl vloni objemu 175,9 miliard USD (nárůst o 8,6 %), kam se zahrnuje především vývoz mobilních telefonů, textilních výrobků a elektroniky. Dovoz činil 173,3 miliard USD (nárůst o 4,6 %) - zahrnoval především stroje, zařízení, elektronické součásti a součásti mobilních telefonů. V roce 2016 ukazatel celkového veřejného dluhu, vládou garantovaný, představoval úroveň 64,9 %.

Není rizikovou zemí

Z hlediska přímých zahraničních investic není Vietnam podle Pavla Hermana, jenž se na svých blozích nejen ekonomickým úspěchům VSR podrobně věnuje, rizikovou zemí pro investování. Ekonomika Vietnamu je velice stabilní a politický systém navíc nabízí právní ochranu legálně nabytých investic. Toto právo je zajištěno i podle nové Ústavy (VSR), která platí od roku 2013.

Vietnam je od roku 1977 členem OSN a jako aktivní člen mezinárodních a regionálních organizací (APEC či ASEAN) v současnosti udržuje diplomatické styky se 168 zeměmi světa a obchodní styky se 165 zeměmi. V roce 2006 se stal členem Světové obchodní organizace (WTO).

S Českou republikou ho pojí velmi úzké vazby i díky široké vietnamské komunitě u nás žijící a podnikající. Kooperace ale funguje i obráceně. Vietnam neustále zlepšuje své podmínky pro české turisty a investory.

A ti příznivých okolností využívají. Jednou z nejznámějších českých firem operujících ve Vietnamu je i Home Credit International, který zde úspěšně nabízí spotřebitelské úvěry a další finanční služby.

VSR na EXPO 2017

Vietnamský pavilon na EXPO 2017 v Astaně pod názvem Spojení tradice a současnosti - energie budoucího Vietnamu cílil zejména na spolupráci a rozvoj pro lepší a stabilní budoucnost. Pochopitelně zejména v rámci ústřední tematiky mezinárodní specializované výstavy, kterou byla energie budoucnosti.

Vietnam se v Kazachstánu představil jako země s uchvacující krásou přírody a unikátním dědictvím. V pavilonu, jehož rozloha byla 403 m2, se mohli návštěvníci seznámit s různorodou kulturou jednotlivých regionů VSR, kochat se pohostinností Vietnamců, dozvědět se o potenciálních turistických produktech země atd. Od dechberoucích scenérií přírody po exponáty v reálné velikosti, od unikátních výrobků z vesničky tradičních řemesel po tradiční výtvarné přehlídky pozoruhodných umělců.

Také kuchyně vždy hraje důležitou roli v každé kultuře. Proto v pavilonu VSR nechyběla i výtečná možnost ochutnat výborné vietnamské jídlo. Návštěvníci rovněž mohli získat suvenýry a produkty ruční práce ve stánku s dárky. A v unikátní kabince si pak mohli pořídit fotografie a vzít s sebou zážitky a vzpomínky jako kdyby skutečně ve Vietnamu byli.

Přijetím účasti na EXPO 2017 chtěl Vietnam předat své sdělení o vážnosti harmonického rozvoje mezi tradicemi a současností. Vietnam vlastní velká naleziště »čisté« energie a chtěl by se se světem podělit o své úspěchy v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Pavilon proto také představil politiku VSR ve vztahu k energii budoucnosti, která otevírá nové možnosti pro investice a spolupráci v tomto směru.

Není ale vše jen růžové a bez chybičky. Vietnam je jednou z nejvíce poškozených zemí v oblasti změn klimatu, což mělo ohromný vliv mj. na sektor zemědělství VSR. V souvislosti s tím na EXPO 2017 chtěl využít možnosti podělit se a vyměnit si zkušenosti ve vztahu k sociálním, ekonomickým a ekologickým problémům se svými zahraničními přáteli. Vietnam doufá ve sjednocení se světem pro lepší příští.

Summit APEC

A hodlá to dokázat i na summitu APEC, který uspořádá 11.-12. 11. v Da Nangu uprostřed země. Setkání zástupců 21 zemí tohoto ekonomického seskupení Asie a Tichomoří by se měli zúčastnit i Vladimir Putin, Si Ťin-pching či Donald Trump. Cílem seskupení se stálým sídlem v Singapuru je zlepšit ekonomické a politické vztahy mezi členskými státy. Podrobnosti o přípravách a obsahu summitu se dočtete na webu www.apec2017.vn, věnovat se mu podrobně budeme samozřejmě i v Haló novinách.

Roman JANOUCH

FOTO - autor (2)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 18 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama