Reklama

Lékaři odmítají povinné zavedení eReceptu

Lékaři, ale i lékárníci nadále odmítají zavedení elektronického receptu, které bude od 1. ledna 2018 povinné pro všechny lékaře. Ve čtvrtek se kvůli tomu ostře střetli poslanci sněmovního zdravotnického výboru s odbornou veřejností.

Předseda Sdružení praktických lékařů Pavel Šonka poslancům řekl, že systém v současné podobě nesplňuje to, co bylo lékařům slibováno. »Pokud to bude od ledna natvrdo spuštěno, tak dojde k velkému průšvihu,« varoval Šonka. Přimlouval se za to, aby i nadále fungoval duální systém, který bude umožňovat postupný náběh na nový elektronický. Stejný požadavek vznesl i prezident České lékárenské komory Lubomír Chudoba. »Nejsme proti elektronizaci, ale jsme proti řešení, které je nabízeno,« uvedl.

Poslanci na výtky ohledně povinného plošného zavedení eReceptu nechtěli slyšet. Kritizovali především Českou lékařskou komoru, která dokonce vyzvala občany, aby ve volbách podpořili ty strany, které navrhují zrušení povinnosti elektronického receptu. »ČLK se nechová jako stavovská organizace, které by mělo jít o kvalitu, je to lobbistická skupina,« uvedl Jiří Štětina (Úsvit). Rovněž podle předsedy výboru Rostislava Vyzuly (ANO) je chování komory v posledních letech »podivné«.

Zavedení eReceptu podporuje také místopředsedkyně výboru a stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková. Za úsměvný považuje argument, který komora často používá, že ne všichni lékaři mají ve svých ordinacích počítače a umějí s nimi zacházet. Již dnes totiž musí všichni předávat data zdravotní pojišťovně a ÚZISu elektronicky. »Z tohoto důvodu neuspěje ani obava o ochranu citlivých dat. Zůstává tak jediné vysvětlení. Někteří lékaři prý nechtějí, aby někdo viděl do jejich předepisování. Řada jich přiznává, že postup léčby a použití léčivých přípravků je jejich jakési know-how, o které se nechtějí dělit. Jde však především o pacienta, a proto je žádoucí eRecept jako začátek tolik potřebné elektronizace českého zdravotnictví podpořit,« uvedla Marková již před časem v Haló novinách.

Elektronické recepty zavedl v ČR zákon v roce 2007. Od roku 2018 bude pro lékaře předepisování eReceptu povinné. Ministerstvo zdravotnictví počítá se zmírněním povinnosti v situacích, kdy bude výpadek elektřiny či internetu, nebo lékař nebude mít z terénu připojení. Pacient kromě papírového receptu bude moci dostat i e-mail nebo SMS.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 13 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.