Martin Říha (vlevo) a Miroslav Dvořák. FOTO - Václav ŽALUD

Brněnští zahrádkáři vystavovali

Třídenní Podzimní výstava výpěstků ze zahrad a vinohradů Brna a okolí proběhla v sále pohostinství pivovaru na Mendelově náměstí 20 na Starém Brně.

Dvanáct zahrádkářských osad z Brna, tři z okresu Brno-venkov a spolupracující subjekty vinařů a včelařů i Zemědělské družstvo Starý Lískovec Moravosíť vystavují své okrasné dýně, kořenovou zeleninu, ovoce i hrozny, květiny a chovatelé se chlubí expozicí včelařů. Návštěvníci tam kupují burčák i víno, med a včelí produkty, hnojiva a postřiky, prohlížejí si zahradnické potřeby a ochutnávají ovoce i domácí slivovici. Mezi prvními hosty zájmové přehlídky byl i člen Republikové rady Českého zahrádkářského svazu Miroslav Dvořák, zástupce magistrátu nebo brněnský exprimátor Roman Onderka.

Předseda brněnského Územního sdružení ČZS a zároveň předseda brněnských komunistů Martin Říha při vernisáži uvedl, že úrodu plodů a zeleniny ze zahrádek, vinné révy i chov včel poznamenaly jarní mrazíky a letošní letní sucho. Ovoce sklidili pěstitelé méně a vinaři, kterým až nyní do sběru hroznů prší, sčítají asi čtyřicetiprocentní výpadek objemu sklizně sladkých bobulek. Shodli se v tom, že překonávání rozmarů počasí je rok od roku složitější.

Místopředseda brněnského ÚS ČZS Miroslav Dvořák pozval veřejnost na Floru Olomouc, kde je 7. říjen vyhrazen zahrádkářům, aby zde oslavili 60. výročí trvání ČZS. Exprimátor Onderka ocenil zájmovou práci lidí v zahrádkách v Brně i na Brněnsku a doplnil, že na své chalupě na Svitavsku zkouší pěstovat třicet hlav stolní révy vinné na hrozny ke konzumu. Sadbu má od šlechtitelů k ověření, zda i tam, kde bylo v zimě mínus 25 stupňů, se dá réva vůbec pěstovat. S případnou úrodou se prý příště pochlubí.

(vž)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.