Cembalistka světové pověsti

Ve středu zemřela ve věku 90 let světově oceňovaná cembalistka a hudební pedagožka profesorka Zuzana Růžičková. Proslavila se zejména prováděním děl Johanna Sebastiana Bacha. Jako první na světě natočila v letech 1965-1975 celé jeho kompletní dílo.

»Bachova tvorba pro mě vždy byla příkladem tvorby, která přináší řád. Za války, kdy jsem byla internována v nacistických koncentračních táborech, mi to přinášelo víru do života a pomohlo k přežití,« řekla nám při příležitosti letošních devadesátin světoznámá umělkyně. »Samozřejmě jsem se nikdy neomezovala jen na jeho tvorbu. Často jsem uváděla také tvorbu novodobých skladatelů, zejména českých. Mám radost ze všeho, čím jsem naší národní kultuře přispívala.«

Plzeňská rodačka se po osvobození v roce 1945 pilně připravovala na svou bohatou interpretační dráhu, jež kulminovala od padesátých let. Pravidelně vystupovala společně s houslistou Josefem Sukem a dalšími osobnostmi ve světě. Po emigraci Viktorie Švihlíkové se Růžičková nadlouho stala královnou hry na cembalo. Z našich autorů nejčastěji interpretovala dílo Bohuslava Martinů a svého chotě Viktora Kalabise. Na pražské AMU Růžičková vychovala mnoho pokračovatelů. Získala řadu státních ocenění, roku 1989 byla jmenována národní umělkyní.

(the)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 6 hlasů.

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.