Ilustrační FOTO - Pixabay

Vývoz do Číny roste letos rychleji

Český export do Číny vzrostl letos do července meziročně o 29 procent na 33 miliard korun. Je to nejrychlejší tempo za posledních sedm let. Saldo vzájemného obchodu ale i tak zůstává výrazně ve prospěch Číny.

Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Kromě tradiční námořní cesty, která trvá několik týdnů, začíná více zboží putovat oběma směry po železnici. Například logistická společnost DB Schenker provozuje železniční spojení z Číny do Prahy. První přímý vlak z I-wu v čínské provincii Če-ťiang přijel do Prahy minulý víkend po 15 dnech cesty a projel Čínou, Kazachstánem, Ruskem, Běloruskem a Polskem. Cesta mu trvá polovinu obvyklého času přepravy po moři.

Další možností je letecká doprava. Do ČR létá nákladní dopravce China Airlines Cargo a zboží vozí i letadla na nových linkách z Prahy do čínských měst Čcheng-tu, Pekingu, Šanghaje a od října i do středočínského města Si-an.

Po Německu je Čína letos druhý největší dovozce do České republiky. Do Číny však směřuje jen 1,36 % českého exportu, letos zatím za 257 mld. Kč. V neprospěch ČR tak hovoří saldo vzájemného obchodu ve výši 224 mld. Kč.

Podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda je to tím, že české podniky jsou často jen subdodavatelem hlavně německých firem. Jako vývozce do Číny pak statistiky uvádějí zahraniční firmu, přestože se na finálním produktu, často velmi významně, podílí český dodavatel.

Toky zboží z Číny a dalších asijských zemí do Evropy v předvánočním období zesilují. »Předzásobení pro vánoční trh se každoročně na podzim projeví navýšením dovozu minimálně o 20 % proti průměru ve zbylé části roku,« uvedl Luděk Procházka, generální ředitel společnosti Gerlach, která poskytuje celní služby.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.