Ústřední dvojice Othello a Desdemona Tomáš Novotný a Dominika Richterová byla excelentní. Oba mladí krásní lidé se skvěle doplňovali.

Iago si podmanil Hybernii

Mezinárodní muzikál IAGO je tu! Divadlo Hybernia odstartovalo letošní sezonu slavnou tragédií Williama Shakespeara Othello, vyprávěnou z pohledu zákeřného a vášnivého intrikána Iaga. Janek Ledecký ovšem vyrobil Iaga nově - moderně, aktuálně, zasadil ho do oblasti Blízkého východu a docela umně zpolitizoval. Takže se v něm objeví i takové známé persony jako Vladimir Putin, Donald Trump či Angela Merkelová...

Na premiéru dorazilo jako vždy mnoho významných osobností. A všichni, kdo u toho byli, byli nadšení! »Ještě jsem nehrál roli, kterou bych si takhle užíval. Iago je od dob Shakespeara absolutně nejlíp napsaný záporák. Navíc má výhodu, že je napsaný tak, že je zábavný,« pochválil se autor muzikálu a zároveň představitel titulní role Iaga Ledecký.

V atraktivním muzikálovém příběhu, který na Shakespearova Othella jen volně navazuje, je všechno, co zná snad každý. Jedna z nejpopulárnějších tragédií největšího dramatika světové literatury se stala symbolem lásky, zničené ďábelskými intrikami a chorobnou žárlivostí současně. Pro Ledeckého byl tento příběh natolik inspirativní, že mu šlo psaní muzikálu samo od ruky. »Když narazíte na dobrý příběh, je to ta nejlepší inspirace, jakou znám. To se potom píše samo,« dodal skladatel. Ten se s látkou šikovně popisoval i po této rovině, jakkoli občas motivy jeho nejslavnějšího díla - Hamleta, v Iagovi uslyší každý. Není to ale na škodu.

Muzikál IAGO se pražské veřejnosti premiérově představil 21. září. Představení si nenechali ujít například Jiřina Bohdalová s režisérem Zdeňkem Zelenkou, Ledeckého kolegové z poroty show Tvoje tvář má známý hlas Jakub Kohák a Aleš Háma, dál aktérka této show Leona Machálková, hlasový poradce Tváře Linda Finková, jakož i konkurent Ledeckého Zdeněk Barták, Marta Jandová, Marián Vojtko, Lucia Jagerčíková či Anička Polívková a samozřejmě tvůrci a další alternace Iaga samotného.

Výkonný producent muzikálu Michal Mückstein s úsměvem říká: »Přijďte také! Jedná se o jedinečnou show. Tak věhlasná módní návrhářka jako Beata Rajská pro muzikály běžně nenavrhuje, slavný americký režisér běžně v Praze muzikály nerežíruje a Shakespeare takové pecky, jako je Othello, také denně nepíše.«

Protože jsme měli tu čest na premiéře sedět v páté řadě, přímo před režisérem Robertem Johansonem či před zmiňovaným duem Kohák-Háma, bylo jasné, že nasávat zážitky budeme nejen z jeviště, ale i z hlediště.

Jestliže tam nás nejvíce ohromily výkony Othella Tomáše Novotného, Cassia Ládi Korbela či Bahii Markéty Poulíčkové, v hledišti perlil nejvíc samozřejmě Aleš Háma. To když při děkovačce jedním z donátorů představení k mikrofonu přizvaný primátor Ružomberka zmínil, že v premiérovém hledišti seděla nadpoloviční většina Slováků (Iaga Praze propůjčila Nová scéna Bratislava, Slováci ho financují a objevuje se v něm i několik slovenských aktérů), Aleš Háma to inspirovaný zmodernizovaným Ledeckého dějem komentoval nahlas jako novodobé »Slovenské národní povstání«...

A něco na tom je. Tohle povstání na jevišti Hybernie rozhodně stojí za vidění. My ho viděli už dvakrát a potvrzujeme, že i další alternace rozhodně stojí za to!

Roman JANOUCH

FOTO - Muzikál IAGO (3)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.