Některé tuzemské firmy řídí »bezdomovci«

Zhruba 8200 tuzemských firem, tedy téměř dvě procenta, má vlastníka či člena statutárního orgánu, jenž má oficiální trvalé bydliště na adrese, kde sídlí radnice. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy Bisnode.

Podle Bisnode níž jsou takové firmy rizikovější. Jsou výrazně častěji na seznamu nespolehlivých plátců DPH nebo postiženy negativní událostí, tedy úpadkem, exekucí nebo insolvencí.

»Bílí koně« i bankrotáři

»U osob, které mají trvalý pobyt na stejné registrované adrese jako městský, respektive obecní úřad, existuje riziko, že se záměrně skrývají před kontaktováním například ze strany věřitelů či státu, nebo ve statutárním orgánu firmy hrají roli takzvaného bílého koně, stejně tak může jít o zkrachovalé podnikatele,« uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Nejvíc firem, u kterých některý z majitelů, statutárních orgánů či členů dozorčí rady má trvalé bydliště na radnici je v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Podíl nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty mezi analyzovaným vzorkem firem se blíží 24 %, zatímco v celkovém počtu firem jen mírně přesahuje čtyřprocentní podíl. Negativní událostí, tedy úpadkem, exekucí či insolvencí je postiženo 4,7 % hodnocených společností proti 1,7 % celé podnikatelské základny.

Důvěřuj, ale prověřuj!

Přítomnost osob s adresou na radnici mezi majiteli nebo statutáry firem tak představuje výrazně zvýšené riziko v obchodním styku. »Klientům doporučujeme důsledné prověřování obchodních partnerů,« varovala Štěpánová.

V 81 % případů jsou na takzvaném bezdomoveckém trvalém pobytu registrováni muži. Více než sto osob, které jsou majiteli nebo statutárními orgány tuzemských společností s ručením omezeným či akciových společností, a mají trvalý pobyt na radnici, je evidováno v Městské části Praha 4, Praha 6, Praha 8, Praha 10, ve Zlíně a Pardubicích.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – en.wikipedia.org


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-10-05 23:17
Dám i Babišovu ruku do ohně za to, že podvádí i na daních. Tam by
měla jít kontrola především.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.