Ilustrační FOTO - Pixabay

ČSÚ potvrdil růst HDP, struktura se nemění

Tuzemská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 4,7 procenta. Proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 2,5 %. Informoval o tom Český statistický úřad, který tak potvrdil údaje ze začátku září.

»Proti předchozímu odhadu nedošlo ani k výrazné revizi ve struktuře ekonomického růstu. Hlavním tahounem zůstává domácí poptávka, když největší podíl na růstu ve 2. čtvrtletí měla investiční aktivita. Solidní zrychlení zaznamenala i spotřeba domácností, zatímco zahraniční obchod působil do mezičtvrtletního růstu mírně negativně,« komentoval čísla analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Míra investic se podle statistiků zvýšila meziročně o 0,6 procentního bodu a dosáhla 28,1 %.

Ziskovost podniků se snížila

K příznivému vývoji tuzemské ekonomiky ve 2. čtvrtletí přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka. Podle ČSÚ se ve 2. čtvrtletí dařilo většině odvětví národního hospodářství. K růstu přispěl hlavně zpracovatelský průmysl tažený především výrobou aut, ale například i zvýšením produkce elektrických přístrojů a zařízení.

Ziskovost podniků ale od letošního dubna do června podle statistiků klesla meziročně o 2,9 procentního bodu na 49,6 %. »Snížení ziskovosti podniků souviselo s rostoucími mzdovými náklady, které se zvýšily meziročně o 9,4 %,« uvedl ČSÚ.

Výdaje domácností vyšší než příjmy

Reálné příjmy domácností vzrostly ve 2. čtvrtletí o 2,6 %, zatímco spotřeba na obyvatele o 2,9 %. Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele v nominálním vyjádření činil 24 596 korun. »Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl ve 2. čtvrtletí hodnoty 30 603 Kč a oproti stejnému období předchozího roku se reálně zvýšil o 4,4 %,« uvedl ČSÚ. Průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele v nominálním vyjádření dosáhla podle statistiků částky 22 564 Kč.

»Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů byla meziročně nižší míra úspor, a to 10,9 %. Míra investic v sektoru domácností se meziročně téměř nezměnila a dosáhla 8,2 %,« informovali statistici.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.