Vladimír Remek, Hana Horská a Jan Foldyna přicházejí k památníku. FOTO – Václav SNOPEK

Nelze zapomenout, co se před 70 lety stalo

Odsun Němců z Československa po druhé světové válce byl logickým vyústěním tragické kapitoly českých dějin, řekl včera prezident ČR Václav Klaus na vzpomínkové akci k 70. výročí vyhlazení obce Ležáky. Zúčastnilo se jí několik tisíc lidí, výrazně více než v minulých letech.

»Již léta se po nás chce, abychom ve jménu všeobecného sbratřování se na hrůzy války zapomněli. Abychom se cítili stejnými viníky jako ti, kteří mají Ležáky, Lidice a spousty dalších hrůz na svědomí,« řekl prezident u pomníku popravených obyvatel Ležáků. Podle něj »nacistický teror a fanatický odpor Němců« zničily dlouho a složitě budovanou důvěru mezi Čechy a Němci.

* * *

»Zopakoval-li před měsícem předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Franz Pany, že je Václav Klaus nepřátelsky naladěn vůči Německu, rád bych mu odsud vzkázal, že to pravda není, pouze nemohu, nechci a nesmím zapomenout, co se u nás, ale i na mnoha jiných místech Evropy v době druhé světové války dělo,« řekl prezident.

Současně znovu ocenil krok německého prezidenta Joachima Gaucka, který na začátku června vyjádřil lítost nad vyhlazením Lidic a Ležáků nacisty.

Pietní vzpomínky na 52 vyvražděných obyvatel Ležáků se zúčastnila také Marie Jeřábková, jedna ze sester Šťulíkových, které jediné masakr přežily. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku.

*  *  *

Krátce před pietním aktem do Ležáků dorazila štafeta cyklistů a běžců ze 730 kilometrů vzdáleného Ravensbrücku v Německu, která odstartovala v pátek ráno. Trasa v první části štafety připomněla cestu lidických žen, které na konci války musely podstoupit pochod smrti do městečka Wesenburk a později pěšky dorazily zpátky do Čech. Poslední úsek štafety běžela světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová.

Věnec k pomníku popravených obyvatel Ležáků položila také delegace KSČM, kterou tvořili europoslanec Vladimír Remek, kandidátka na hejtmanku Hana Horská a předseda pardubického KV KSČM Jan Foldyna. Samostatně pak položily věnce i komunistické poslankyně Květa Končická a Zuzka Bebarová-Rujbrová.

(ici)

**************

Na této straně 1 si ještě můžete přečíst o tragické cestě k moři. To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

**************


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 27 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ledig
2012-06-25 21:26
Ano, nacisty jsme odsunuli, ale komunisty bohužel ještě ne!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.