Zasloužené vítězství fotbalistů v Baku

Čeští fotbaloví reprezentanti zvítězili v utkání evropské skupiny C na hřišti Ázerbájdžánu 2:1 a částečně napravili reputaci v nepovedené kvalifikaci MS 2018. Získali jsme tak cenné body do koeficientu pro nasazení do nové soutěže - Ligy národů. Naše výhra byla zasloužená a ukončila sérii tři zápasů bez vítězství.

V české brance dostal na Olympijském stadionu v Baku příležitost Pavlenka, v obranné čtveřici místo Kalase stoper Brabec a na hrotu nastoupil podle očekávání Krmenčík. Ten také dostal už ve 4. min. na hlavu ideální centr, a ačkoliv nebyl atakován stopery soupeře, mířil jen do náruče Agajeva. Naši hráči v prvních minutách více drželi míč na svých kopačkách, ale byla to převaha vesměs neplodná. První čtvrthodina přinesla nezáživný fotbal s několika náznaky šancí. V 18. min. poprvé zahrozili domácí. Centr Ismajilova na levou stranu pokutového území si zpracoval Nazarov, ale vystřelil vedle Pavlenkovy pravé tyče. V tu chvíli Kadeřábek nestíhal…

Pálil Jankto, skóroval Kopic

Až poté získala hra více na dynamičnosti. Přesto z naší strany to byla hodně komplikovaná kombinace a chybělo to podstatné – střelba, nebo alespoň pokusy o ni. Platily však výjimky. Ve 31. min. se vyznamenal Jankto. Nejprve tvrdě vystřelil v šestnáctce, Agajev vyrazil míč k Barákovi a jeho následný centr na vzdálenější tyč Jankto hlavou poslal těsně vedle. Dvě minuty předtím Kopic našel Janktovu hlavu, ale balon koníčkem netrefil přesně. Náš tlak sílil a výsledkem byl gól v 35. min. Zase střílel z levé strany Jankto, Agajev míč jen vyrazil a zcela volný Kopic na pravé straně uklidil míč do sítě. Naši uklidněni vedením se nadále pokoušeli dobýt Agajevovou branku. Ve 43. min. mohl zvýšit hlavou Darida a v nastavení první půle Krmenčík opět hlavou nechal vyniknout soupeřova gólmana.

Nafilmovaná penalta

Také druhý poločas nabídl podobný obraz hry. Svěrenci trenéra Prosinečkiho nestíhali a jen se bránili českým útokům. Přesto v 54. min. Ázerbájdžán vyrovnal, i když nezaslouženě. Gurbanov jednoznačně nafilmoval pád přes stojícího Suchého a francouzský rozhodčí Millot ukázal na penaltovou značku. Ismajilov nedal Pavlenkovi šanci. Ale za deset minut jsme zase vedli. Jankto rozehrál roh nakrátko, Darida nacentroval zprava do prostoru penalty, kde vyskočil nejvýše Barák a krásně zavěsil do pravého růžku. V 70. min. však měli vyrovnání na kopačkách opět domácí. Střídající Šejdajev si ve vápně narazil míč s Ismajilovem a rázem byl osamocen před Pavlenkou. Ten však reflexivně ukázal, proč je jedničkou bundesligových Brém. Ale za čtyři minuty jsme mohli zvýšit my. Darida dostal skvělý pas od Krmenčíka, ale záložník berlínské Herthy Agajeva nepřelstil. V 82. min. měl dobrou příležitost Kopic, ovšem jeho střela pravačkou po uvolnění nebyla razantní. O čtyři minuty později Hušbauerův volej mířil přímo do rukavic brankáře. V nastavení jsme už nic soupeři nedovolili.

Ázerbájdžán – Česko 1:2

Branky: 55. Ismajilov z pen. - 35. Kopic, 66. Barák. Rozhodčí: Millot – Pacelli, Jouannaud (všichni Fr.). ŽK: Suchý, Hušbauer, Barák. Poločas: 0:1. Diváci: 10 000.

ÁZERBÁJDŽÁN: K. Agajev – Mirzabekov, B. Gusejnov, R. Sadygov, Pašajev – Amirgulijev – Ismajilov, Dž. Gusejnov (79. Madatov), R. Almeida, Nazarov (67. Garajev) – Gurbanov (63. Šejdajev).

ČESKO: Pavlenka – Kadeřábek, Brabec, Suchý, Bořil – Darida (78. Souček), Hušbauer – Kopic, Barák, Jankto – Krmenčík (89. Kliment).