Ilustrační FOTO - Pixabay

Podíl obnovitelných zdrojů roste

Elektřina ze slunce byla loni z celosvětového měřítka nejrychleji rostoucím zdrojem nové energie. Poprvé překonala růst všech dalších forem výroby elektřiny, hlavně díky Číně, Indii a USA.

Informovala o tom ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA) s tím, že elektřina z obnovitelných zdrojů energie (OZE) se podílela na nových kapacitách výroby elektřiny v loňském roce ze dvou třetin.

Čistý přírůstek kapacity produkce z OZE, včetně výroby z vody, slunce, větru, vln, přílivu a bioenergie, činil rekordních 165 gigawattů (GW). Meziročně stoupl o šest procent, napsala agentura Reuters.

Kapacita solárních elektráren stoupla o 50 procent na více než 74 GW. Bylo to poprvé, kdy přírůstek kapacity solárních elektráren rostl rychleji než u jiných zdrojů a překročil čistý přírůstek u uhlí.

Boom »solárek« má pokračovat

IEA současně zvýšila výhled růstu kapacity výroby elektřiny z OZE na příštích pět let. Očekává, že do roku 2022 stoupne o více než 920 GW, tedy o 43 %. Přispěje k tomu podpora nízkouhlíkové elektřiny a snížení nákladů na výstavbu solárních a větrných elektráren. Růst solárních elektráren má být vyšší než u dalších obnovitelných zdrojů.

Celková kapacita výroby z obnovitelných zdrojů by měla v roce 2022 činit 8169 terawatthodin (TWh), což bude odpovídat kombinované spotřebě elektřiny v Číně, Indii a Německu. Nejvíce k růstu kapacity přispěje Čína.

»Uhlí sice zůstane v roce 2022 největším zdrojem výroby elektřiny, obnovitelné zdroje se ale přiblíží. V roce 2016 byla výroba z obnovitelných zdrojů nižší o 34 % než z uhlí, ale do roku 2022 se tato mezera sníží o polovinu na pouhých 17 %,« uvedla IEA ve zprávě.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.9, celkem 8 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2017-10-06 19:34
Proč České republice "lídr" větrné a sluneční energie
dosud nezaplatil obří transformátory za pár miliard na hranici s
Německem, jen proto aby naši síť nezničily přebytky elektřiny, když
v Německu fouká vítr a k tomu ještě i kurva svítí slunce?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.