Ilustrační FOTO - Pixabay

Republiku řádně pozlobil vítr

Téměř tisícovku výjezdů zaznamenali hasiči kvůli silnému větru. Většinou odklízeli spadané stromy a větve. Nikdo nebyl zraněn. Na Sněžce dokonce řádil orkán.

Nejvíce postižené byly kraje Středočeský, Moravskoslezský a Královéhradecký, ale také Liberecký a Ústecký. Vítr způsobil také poruchy na vysokém i nízkém napětí, bez proudu se ocitly tisíce lidí.

Provoz vlaků mezi Trmicemi a Řehlovicem zastavilo popadané trakční vedení. Kvůli spadlému stromu stála také doprava na trati Valšov-Rýmařov na Bruntálsku.

U Bělé u Staré Paky na Semilsku najel večer do spadlého stromu vlak, hasiči museli 32 cestujících evakuovat a zajistili pro ně autobus. Provoz na trati už byl obnoven. Stejně tak už jezdí vlaky v úseku Mikulovice - Jindřichov ve Slezsku, kde ležely spadané stromy. Byl nahlášen i pád stromku přes koleje v Želechovicích ve Zlínském kraji, ale strojvedoucí ho odstranil sám. Vyřešeny byly i problémy na trati Katovice - Bohumín, některé vlaky ale nabraly více než pětihodinové zpoždění.

Silný vítr také zastavil provoz na horním úseku lanovky na Sněžku. V nociklesla teplota asi na jeden stupeň pod nulu a vrchol hory pokryla námraza.

Vítr zaměstnal také energetiky. Bez proudu se ocitly stovky domácností v Královéhradeckém kraji, a to zejména na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku. Energetikům se podařilo většinu výpadků odstranit. Elektřina přestala proudit také k tisícům lidí v Olomouckém kraji, nejvážnější situace byla na Šumpersku. Problémy měly s dodávkami elektřiny také desítky domácností v Libereckém kraji.

Hasiči v souvislosti se silným větrem poskytli ve čtvrtek do půlnoci technickou pomoc v 877 případech, přičemž dlouhodobý denní průměr je 151 případů. Nejvíce práce měli v Moravskoslezském kraji, kde vyjížděli 122krát. Přes sto zásahů se dostali také ve Středočeském kraji. Většinou šlo o spadané stromy a větve, vítr ale také poškodil plechové střechy rodinných či bytových domů. Ráno odklízeli následky po větru v Moravskoslezském a Pardubickém kraji, v ostatních krajích se situace uklidnila a stromy byly většinou odstraněny.

Podle meteorologů zasáhla sever a severovýchod země větrná bouře. Nárazy větru dosahovaly na hřebenech Krkonoš a Krušných hor až 120 kilometrů za hodinu. Horší situaci ale zažil sever Německa a Polska, kudy se přehnala bouře Xavier. V Německu si vyžádala sedm lidských životů, v Polsku dva.

Dnes by již silný vítr hrozit neměl.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.