Účastníci kulatého stolu ke školství, který pořádal v Praze EDUin. FOTO - Andrea CERQUEIROVÁ

Semelová: Vzdělávací systém potřebuje řád

Pozitivní trend může být podle poslankyně a vedoucí pražské kandidátky KSČM Marty Semelové v tom, že se začíná sjednocovat učivo a dochází k revizi vzdělávacích programů, pozitivně vnímá i spolupráci středních škol s firmami.

»Náš vzdělávací systém potřebuje určitý řád,« uvedla ve čtvrtek v rámci kulatého stolu Stálé komise asociací ve vzdělávání a EDUin »Co plánují politické strany pro oblast školství po volbách?«. Podle exministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je dobře, že školský systém začíná být vnímán jako celek, od mateřinek po vysoké školy. Většina zástupců politických stran vnímá pozitivně, že školství se stává veřejným tématem. »Společnost začíná vnímat, že je něco špatně,« řekl kupříkladu František Vácha (TOP 09). Zatímco Pavel Himl (SZ) vítá, že čím dál víc lidí déle studuje, Václavu Klausovi ml. (ODS) se naopak nelíbí, že »všichni míří na vysoké školy«. Semelová má za to, že by už základní škola měla napomáhat tomu, na co je které dítě nadané. Ne každému jdou teoretické předměty, někdo by se mohl realizovat při dílnách, které na základních školách podle ní chybí. »Některé dítě by mohlo díky nim získat vztah k řemeslu,« řekla. Ocenila, že část základních škol podporuje technické kroužky tím, že platí jejich vedoucí.

Debata se vedla i o platech učitelů, diskutující se shodli, že by měly být vyšší. »Při projednávání každého státního rozpočtu navrhujeme navýšení peněz do školství. Co vláda, to priorita vzdělávání, často to ale zůstalo jen na papíře. Platy učitelů se zvedly i díky tlaku odborů, díky jejich kampani Konec levné práce,« uvedla Semelová. Podle Ivana Gabala (KDU-ČSL) je dobře, že do školství jdou i privátní peníze, Semelová je oproti tomu přesvědčena, že veřejné školství musí finančně zajistit stát. »Na náš návrh jde každý rok 200 milionů korun školám zřizovaným Prahou a 100 milionů školám zřizovaným městskými částmi, tyto peníze jdou na platy učitelů a dalších pracovníků ve školství,« zmínila Semelová dobrou praxi v hlavním městě. Je podle ní špatně, že stát duplicitně dotuje soukromé a církevní školy. Prestiž učitelů by podle ní neměla být snižována domácím vzděláváním nebo širokým otevřením učitelské profese lidem bez pedagogického vzdělání. Profese speciálních pedagogů, kteří daný specializovaný obor studují pět let, snižuje podle ní zase to, že je kvůli inkluzi musí nahrazovat učitelé klasických škol. Inkluze se dotkl i Petr Gazdík (STAN), její nastavení podle něj zvýšilo ve školách byrokracii. S tím souhlasí i Semelová. »Učitel by měl především učit,« řekla. K jednacímu stolu by si podle ní měli sednout zástupci příslušných ministerstev, odborů a asociací, s cílem administrativu snížit. Pirát Václav Fořtík, zřejmě trochu v nadsázce, řekl, že administrativu by možná snížilo i to, kdyby u každého byrokratického paragrafu bylo připsáno, který politik jej prosadil – mnozí by si to pak možná rozmysleli.

Kulatého stolu se zúčastnili zástupci KSČM, ČSSD, ODS, KDU-ČSL, SZ, TOP 09, Pirátů a STAN. Pro nedostatek času se z účasti omluvilo hnutí ANO. Debatu v Praze moderoval Tomáš Feřtek z EDUin.

(ac)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 29 hlasů.

(ac)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2017-10-06 19:18
Si představte, že osmileté předčasně narozené dítě, je
"schopné" jen se křečovitě povalovat na trampolíně a
vydávat zvuky jako zvíře. Jeho matka "musela" zdůvodnit proč
se nemůže účastnit školního vyučování ... Musí syna tedy doma
"doučovat". No jak si myslíte? Jen formálně, protože takové
dítě se samo nenají, nemluví, pokaká se i počurá, nemůže sedět a
ani i psát, protože mu hlava klimbá co páteř dovolí. Jeho výtvory
tedy falšuje matka se svou normální tříletou dcerou a konzultanti
nejsou spokojeni s "pokrokem" ve vyučování. Měla by
pidistryně školství ten rozdíl vidět a slyšet když takové dítě
sama porodí ... Zkrátka - jen další "tunel" pro neziskovky?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.