Situace v Katalánsku

Nedělní referendum v Katalánsku doprovázely rozsáhlé represivní zásahy španělské policie. Ta se na rozkaz centrální vlády v Madridu pokusila zabránit Kataláncům v hlasování: zabavovala volební urny, obsazovala volební místnosti, vyklízela s nevybíravou brutalitou ty z nich, které Katalánci v obavách před podobným jednáním den předem obsadili. Celý svět obletěly záběry střetů mezi španělskou policií a katalánskými hasiči, kteří se postavili jako lidské štíty, aby bránili své spoluobčany. Ke střetům docházelo i mezi katalánskou a španělskou policií. Na úterý 3. října byla vyhlášena generální stávka na protest proti policejní brutalitě a na podporu požadavků referenda. Zprávy zatím hovoří o více než 880 zraněných. Přesto více než 90 % účastníků nedělního hlasování řeklo jasné »ano« nezávislosti země.

V české debatě je mezi prvními vytahován argument o »lakomství« Katalánců, kteří nechtějí doplácet na ty chudší. Nic není dál od pravdy. Katalánská vláda dokonce nabídla, že by převzala jednu třetinu španělského státního dluhu. Byla to politika škrtů, kterou prováděla Lidová strana dnešního premiéra Rajoye, která utvrdila Katalánce v tom, že chtějí samostatnost. Zatímco Madrid sanoval banky, ordinoval obyčejným lidem úsporná opatření: škrty v sociálních systémech, zdravotnictví, penzích atd. V otázce nezávislosti nebo alespoň posílení autonomie nebyla centrální vláda schopna udělat ani jediný vstřícný krok.

Neustále se také vedou debaty o tom, jestli bylo katalánské referendum legální, či nikoliv. Tuto debatu v rámci nově vzniklé situace považuji za bezpředmětnou. To, co považuji za podstatné, je zcela nepřiměřená a lidsky a politicky zcela nepřijatelná reakce španělské vlády, která se katalánským voličům prezentovala jakožto násilnická a dala legitimitu katalánským požadavkům. Chápu, že španělská Ústava hovoří jasně, ale zbabělá reakce španělské vlády také. Pokus o násilné udržení národní jednoty povede pouze k definitivnímu nalomení vůle Katalánců být v rámci jednoho státu s někým, kdo se ke svým (stále ještě občanům) nechová spravedlivě a důstojně.

Je naprosto očividné, že Katalánsko má zcela jiné představy o směřování své oblasti (chcete-li národa). Tyto představy nezmizí pod ranami obušku, ba naopak se tak utuží. Jsem přesvědčena, že Španělsko musí projít razantní změnou tak, aby nedocházelo k násilí a nastoupil zdravý rozum, kterým premiér Španělska očividně neoplývá. Ještě minulý týden jsme totiž věděli, že Španělsko má vnitřní problémy a nyní již víme, že je vnitřně rozpolcené. Namístě je debata o nové podobě španělské ústavy.

Na závěr snad jen drobná poznámka k EU a České republice. Evropská komise dokázala říct jen tolik, že věří premiéru Rajoyovi, že by se mělo přejít od konfrontace k dialogu. To ale měla vzkázat španělské vládě před mnoha lety. Navíc se Komise neobtěžovala odsoudit policejní násilí. Česká republika pak prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí vzkázala, že referendum je nelegální (přijala tak pozici Madridu) a lidé by měli dávat při cestě do země pozor. Skutečně velkolepý diplomatický čin, kterým naprosto opovrhuji. EU kritizuje třetí země za porušování práv občanů neustále, a pokud se nedokáže zastat evropských občanů (kterými Katalánci bez pochyb jsou) a bude dále prosazovat politiku dvojího metru, může se jí to krutě vymstít.

Nechci občanskou válku na území EU. Nechci vidět vznik nových separatistických teroristických buněk. Rozhodně nechci, aby španělská vláda v případě vyhlášení nezávislosti Katalánska aplikovala článek 155 španělské ústavy, který umožňuje Madridu, aby například převzal vládu v Katalánsku nebo nechal pozavírat katalánské představitele. Toto všechno považuji za nepřijatelná a apeluji na španělskou vládu, aby nenechala ani v jednom bodě dojít situaci tak daleko.

Kateřina KONEČNÁ, poslankyně Evropského parlamentu za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 26 hlasů.

Kateřina KONEČNÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2017-10-07 13:25
Pravidla by měla platit pro všechny stejně. Takže jako budeme
podporovat separatismus i v ČR, Rusku, Polsku, Rumunsku, ČLR, USA...
Vždyť je to šílené. Co zla už separatismus způsibil v uplynulých
letech. Budou mít právo na secesi i jedlotlivé regiony Katalánska nebo
třeba Moravy? Takže stát Valašský, Slezský, Slovácký, Hanácký...
A skončí to u jednotlivých domů, nebo kde? Prosazování zájmů
určité skupiny na úkor ostatních, to je pravicový přístup, podobně
jako privatizace, nebo masová imigrace.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.