Ilustrační FOTO - Pixabay

Nobel pro kampaň za zrušení jaderných zbraní

Letošní Nobelovu cenu za mír získala Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Dostala ji za upozorňování na nebezpečí jaderných zbraní a za podporu úsilí OSN o dojednání dohody zakazující tyto zbraně, zdůvodnil své rozhodnutí norský Nobelův výbor. Ředitelka ICAN Beatrice Fihnová ocenění chápe jako vzkaz jaderným mocnostem.

ICAN ocenění dostala za upozorňování na »katastrofické humanitární důsledky jakéhokoliv použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení smluvního zákazu takových zbraní«, uvedla předsedkyně Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová ve zdůvodnění rozhodnutí. Šéfku ICAN Fihnovou udělení Nobelovy ceny potěšilo. Prohlásila, že udělení ceny skupině ICAN »vysílá vzkaz« státům disponujícím jadernými zbraněmi. Přes Reuters pak vzkázala prezidentovi USA Donaldu Trumpovi a vůdci KLDR Kim Čong-unovi, že: »Jaderné zbraně jsou ilegální. Hrozba použitím jaderných zbraní je ilegální. Držení, vlastnění jaderných zbraní a vývoj jaderných zbraní jsou ilegální a musí být zastaveny.« Mluvčí ICAN Daniela Varanová řekla, že organizace má nesmírnou radost a že jde o »velké uznání práce, kterou bojovníci za jaderné odzbrojení vykonali«, zvláště pak lidé známí pod označením »hibakuša«, tedy ti, kteří přežili shození atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki. »Jejich svědectví byla zásadní pro tak úžasný úspěch,« sdělila.

Světová koalice

ICAN je světovou koalicí nevládních organizací, které usilují o naplnění úmluvy o zákazu jaderných zbraní, již letos v červenci na půdě OSN podpořilo 122 států. Mocnosti, které disponují nukleárními zbraněmi, ale i např. ČR, však jednání bojkotovaly. Jaderné mocnosti poukazují, že cíle lze dosáhnout i v rámci mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Dohoda, kterou čekají ratifikační procesy v jednotlivých státech, je tak chápána spíš jako symbolická součást diplomatického tlaku na celosvětové nukleární odzbrojení. Předsedkyně Nobelova výboru vyzvala jaderné mocnosti, aby zahájily »vážná jednání« o odstranění svého arzenálu. Pozornost se letos soustřeďuje na jadernou otázku i vzhledem k napětí mezi USA a KLDR. »Žijeme ve světě, v němž je riziko použití jaderných zbraní největší za dlouhou dobu,« varovala Reissová-Andersenová. »Některé země modernizují své jaderné arzenály a nebezpečí, že jaderné zbraně si opatří další země, je reálné, jak ukazuje Severní Korea,« uvedla. Také prohlásila, že »svou inspirující a novátorskou podporou jednání OSN o dohodě zakazující jaderné zbraně sehrála ICAN důležitou roli v uskutečňování něčeho, co se v dnešní době rovná mezinárodnímu mírovému kongresu«.

Očekávání a favorité

Udělení Nobelovy ceny za mír osobám nebo organizacím usilujícím o omezení jaderné hrozby se očekávalo. Za favority na zisk ocenění však byli pokládáni vyjednávači, kteří v roce 2015 pomohli uzavřít dohodu s Teheránem o omezení jaderného programu Íránu výměnou za zrušení hospodářských sankcí namířených proti němu, tedy šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová, exministr zahraničí USA John Kerry a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Mezi dalšími favority na získání Nobela za mír letos figurovali papež František, dobrovolní záchranáři v Sýrii přezdívaní Bílé helmy nebo Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Letos bylo na tuto cenu nominováno 318 kandidátů - 215 jednotlivců a 103 organizací. Šlo o druhý nejvyšší počet nominovaných v historii; nejvíc, 376, bylo navrženo loni, kdy Nobelovu cenu za mír dostal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos za dojednání mírové dohody s levicovými povstalci z hnutí Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC).

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 9 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.