Ilustrační FOTO - Pixabay

Katalánský parlament zasedne

Navzdory zákazu španělského ústavního soudu katalánský parlament se v pondělí sejde. Řekl šéf katalánské diplomacie Raül Romeva. Regionální poslanci podle něj v pondělí rozhodnou, zda vyhlásí nezávislost na Španělsku.

Poslanci v minulých dnech uváděli, že na pondělní schůzi pozvou katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, aby je oficiálně seznámil s výsledky referenda, v němž mělo samostatnost podpořit 90 % hlasujících. Parlament, kde mají většinu zastánci odtržení, má následně hlasovat o jednostranném vyhlášení nezávislosti. »Parlament bude diskutovat, parlament se sejde. Bude to debata, a to je důležité,« odpověděl na dotaz ohledně pondělního vývoje Romeva.

Španělský ústavní soud ve čtvrtek nařídil schůzi katalánského parlamentu pozastavit a poslancům pohrozil trestem, pokud se zasedání uskuteční. Zásah soudu iniciovali opoziční socialisté v katalánském parlamentu. Soud řekl, že jakékoli rozhodnutí katalánského zákonodárného sboru na pozastavené schůzi bude neplatné. Postup soudu označila předsedkyně regionálního parlamentu Carme Forcadellová za porušení svobody projevu. I když na hlasování o nezávislosti v pondělí dojde, pořád není jasné, zda ji podpoří všichni poslanci dvou separatistických stran. Agentura Bloomberg informovala o neshodách mezi zástupci dvou skupin. Poslanci aliance regionálního premiéra Puigdemonta Společně pro Ano (JxSí) se obávají možných katastrofálních důsledků vyhlášení nezávislosti na místní ekonomiku, zatímco tvrdé jádro Kandidátky lidové jednoty (CUP) žádá okamžité zpřetrhání pout se Španělskem.

Pokud by Katalánsko vyhlásilo nezávislost, může Madrid aktivovat čl. 155 španělské ústavy a převzít kontrolu nad správou autonomní oblasti na severovýchodě země, případně tam vyhlásit i stanné právo. Už nyní kontroluje Madrid velkou část financí regionální vlády. Zahraniční média ale uvádějí, že jednostranná deklarace nezávislosti by fakticky neměla žádný dopad a že Katalánsko nemá prostředky na jiná opatření než na »odstranění španělských vlajek z místních úřadů«. Španělský premiér Mariano Rajoy ve čtvrtek znovu vyzval Puidgemonta, aby odvolal plány na vyhlášení nezávislosti a předešel tak »většímu zlu«. Tvrdí, že řešením v Katalánsku je okamžitý návrat k zákonnosti a pořádku. Španělská vláda schválila nařízení, které usnadní firmám odchod z Katalánska. To může negativně ovlivnit finanční situaci v regionu, což je záměrem Madridu.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 15 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.