Ilustrační FOTO - Haló noviny

Žádají vrátit Fučíkovu bustu do Panteonu

Mezinárodní federace odbojářů - Asociace antifašistů (FIR) zaslala dopis ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL), v němž poukázala na význam bojovníka proti fašismu, komunistického novináře Julia Fučíka, a žádá o navrácení jeho busty do Panteonu Národního muzea v Praze.

O dopise nás informovala Společnost Julia Fučíka.

Federace odbojářů tímto dopisem, jenž je podepsán generálním tajemníkem FIR Ulrichem Schneiderem, podpořila iniciativu českých a německých antifašistů, kteří žádají vrátit Fučíkovu bustu na místo, kde budou v rekonstruovaném Národním muzeu stát sochy význačných osobností.

FIR se dopisem obrací na ministra Hermana, aby jím řízené ministerstvo vzalo v potaz přínos Fučíka, »této celosvětově uznávané osobnosti českého protifašistického odboje, autora Reportáže psané na oprátce, která byla přeložena do asi 90 jazyků světa a celosvětově rozšířena«. Mezinárodní hnutí antifašistů odmítá takovou praxi, že Fučíkovi jako komunistovi se prý nemá dostat takovéhoto ocenění. Naopak, FIR vyzdvihuje, že »tento antifašistický odboj patří k nejlepším tradicím, které vytvořily základy dnešní Evropy«.

Jako dobré datum znovuinstalování jeho busty v Panteonu navrhují 23. únor 2018, den 115. Fučíkových narozenin, nejpozději 8. září 2018, »kdy budeme vzpomínat 75. výročí jeho zavraždění v berlínské věznici Plötzensee«.

Fučíkova busta byla do Panteonu Národního muzea umístěna v roce 1964 a odstraněna (společně s bustou Zdeňka Nejedlého) v roce 1991. Podle generálního ředitele Michala Lukeše se do Panteonu již nevrátí, protože to neodpovídá zvolené prvorepublikové koncepci Panteonu.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 46 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-10-07 15:09
Tak "prvorepubliková Koncepce". Prostě dějiny národa končí
první republikou. Dost ubohé.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.