Ilustrační FOTO - Pixabay

Smrtící oddanost

Japonci se znovu věnují debatě o své kontroverzní pracovní kultuře. Rozpoutala ji smrt 31leté novinářky, která zemřela na následky přepracování, napsal list The Guardian. V Japonsku je běžné, že většina zaměstnanců odchází z práce pozdě v noci. Mnozí tak trpí přepracováním, v jehož důsledku umírají na infarkt či páchají sebevraždy.

Miwa Sadová, jež pracovala pro japonskou televizní stanici NHK, zemřela na selhání srdce v červenci 2013. Podle nově zveřejněných výsledků vyšetřování úřadu pro dodržování pracovních předpisů odpracovala žena 159 hodin přesčasů za měsíc a vzala si jen dva dny volna. V únoru zahájila řada japonských firem kampaň, která by měla přepracovaným zaměstnancům ulevit. Poslední pátek v měsíci odcházejí tak někteří Japonci domů už kolem 15 hodin. Do projektu se zapojily například i výrobci automobilů Nissan a Toyota nebo likérka Suntory.

Podle průzkumu japonské vlády je v ohrožení života kvůli přepracování každý pátý Japonec. V důsledku pracovního stresu spáchalo v zemi v roce 2015 sebevraždu více než 2000 lidí, desítky dalších zemřely na infarkt nebo jiné zdravotní potíže. Trávit dlouhé hodiny v práci se přitom v Japonsku považuje za důkaz oddanosti firmě. Smrt mladé novinářky by podle britského deníku mohla zvýšit tlak na japonskou vládu, aby se regulací přesčasů znovu zabývala.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-10-07 15:14
Kapitalizmus je vůbec dokonalost sama.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.