Ilustrační FOTO - pixabay

Polští věřící: Nemodlíme se proti islámu

Stovky věřících dnes dopoledne mířily k malému kostelíku svaté Anny v příhraničních Chalupkách nedaleko Bohumína na Karvinsku. Podobně jako polští věřící, kteří se dnes scházejí v kostelích podél celé hranice Polska, se od 14:00 během ojedinělé akce "růženec na hranicích" chtějí modlit za spásu vlasti a světa. Věřící, které ČTK oslovila, shodně odmítli, že by akce měla jakoukoliv spojitost s bojem proti islamizaci Evropy, jak uvedla agentura AFP.

Kostel svaté Anny byl při dopolední mši zaplněn do posledního místa, mnozí lidé tak museli využít i skládací stoličky, které si s sebou řada věřících přinesla. Modlit se přišli lidé všech věkových generací, někteří s polskými vlajkami nebo s šátky s motivem akce, kterým je růženec okolo Polska.

Mnohé na místo přivážely autobusy a řada jich vážila do kostela na hranici i několik set kilometrů dlouhou cestu. Byl mezi nimi i manželský pár, který kvůli společné modlitbě ujel téměř 300 kilometrů až z města Tomaszów Mazowiecki nedalo Lodže. "Je to modlitba za mír v Polsku i na celém světě, absolutně to není proti islámu. Myslím si, že je to jenom taková propaganda, pokud tak někdo mluví, není pravda. Není pravda, že je to proti jakémukoliv náboženství," řekl ČTK jeden z manželů. Podle něj má naopak akce mít pokojnou podobu a modlitby mají směřovat k míru v Polsku i ve světě. Stejně hovořila i paní Eva, která se domnívá, že podobné akce jsou potřeba, ale rovněž odmítla jakoukoliv spojitost s bojem proti islamizaci. "Neslyšela jsem nic o tom, že by to tak mělo být."

Podle Huberta Kaszy je potřeba, aby se svět změnil. Lidé se proto chtějí modlit za to, aby se nejen v Polsku, ale i na celém světě žilo lépe. "To není válka proti islámu. Chceme se modlit společně a najednou. Nemá to žádný politický podtext, je to duchovní záležitost," řekl Kasza. Podobně hovořili i další oslovení věřící.

Do akce se má zapojit 22 pohraničních diecézí, jako koordinátoři mají působit kněží z dvou stovek kostelů. Špalíry věřících nejprve tváří do vnitrozemí pronesou dvě modlitby za spásu Polska, následně se otočí a budou se modlit za svět. Polské hranice jsou dlouhé celkem 3511 kilometrů, k akci se přihlásily i polské farnosti v cizině, až z Nového Zélandu. Organizátoři doufají, že se na hranicích bude modlit milion lidí, což ale těžko půjde ověřit.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.1, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2017-10-07 18:47
"Je to modlitba za mír v Polsku i na celém světě ..." -
Místo pouhých modliteb za mír, je smysluplnější akce - t.j. žádat
své vlády o vystoupení z organizace NATO, která ty války po celém
světě po desetiletí roznáší jenom proto že je "America
First" ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.