FOTO - news.cn

Kubánský lék úspěšný na Slovensku

Více než desítka pacientů s cukrovkou podstoupila na východním Slovensku v rámci pilotního projektu léčbu kubánským lékem. Informovala o tom v pátek fakultní nemocnice v Prešově, jejíž lékaři si ve světě známý lék pochvalují. Slovensko je první zemí Evropské unie, která tento lék nasadila v praxi. Český ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v březnu řekl, že Česká republika o něj zájem nemá.

Lék Heberprot-P, který má pouze Kuba, jež ho vyvinula, se používá při léčbě tzv. diabetické nohy, kdy pacientům s cukrovkou hrozí amputace. Při onemocnění dolních končetin dochází k infekci, postižení tepen a nervů či ke vzniku vředů. Diagnózou diabetické nohy trpělo na pětimilionovém Slovensku více než 8000 lidí, amputaci dolní končetiny podstoupilo na 4000 lidí.

Právě prešovská fakultní nemocnice byla prvním zdravotnickým zařízením na Slovensku, které lék začalo využívat při léčbě diabetiků. Nemocnice zveřejnila fotografie, podle kterých se hojení ran pacientů po nasazení léku zlepšilo. »Osobně si myslím, že tento lék není všelékem, ale je výborný a patří do spektra komplexní léčby diabetické nohy,« uvedl primář oddělení cévní chirurgie nemocnice Pavol Kováč. Proces léčby kubánským lékem nemocnice ukončila už u osmi pacientů, u dalších šesti léčba pokračuje. Lék používají také další dvě slovenská zdravotnická zařízení. Jedno z nich je v Bratislavě.

Dodáním léku Heberprot-P Kuba splácí svůj dluh vůči SR. Kubánští experti letos v květnu začali školit slovenské zdravotníky na používání léku, který se aplikuje přímo do rány. Podle dřívějších informací ministerstva zdravotnictví lék využívají lékaři ve více než 20 zemích a léčbu podstoupilo přes 150 000 pacientů. V SR mohou léčbu kubánským lékem dobrovolně podstoupit dospělí pacienti s většími ranami a po splnění dalších podmínek. Český ministr zdravotnictví Ludvík po únorové návštěvě Kuby řekl, že lék Heberprot-P nemá registraci v EU a chybí mu i srovnání s existujícími preparáty. Kuba chtěla svůj dluh vůči ČR splácet rovněž dodávkami tohoto léku.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 66 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


rosemil71
2017-10-09 20:07
Ministr Ludvík evidentně lobuje za farmaceutické firmy bez ohledu na
prospěch pacienta.Kuba chce tímto lékem splácet dluh a ČR nechce?Tak
potom je tu něco špatně a ministr si říká o odvolání a prověření
svých bankovních účtů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.