Ilustrační FOTO - Pixabay

Energetika vystřídala automobilový průmysl

Průmyslová výroba v srpnu vzrostla podle včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o 5,8 procenta, stavební produkce se zvýšila o 1,9 %.

K meziročnímu růstu průmyslu tentokrát nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. V těsném závěsu za ní pak tradiční »tahoun« průmyslu - výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů a dále pak výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Produkce naopak klesla v opravách a instalacích strojů a zařízení, ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení a již tradičně v těžbě a dobývání.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách vzrostly meziročně o 5,5 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 4,5 % a domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 6,8 %.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích vzrostla meziročně o 4,9 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 3,2 %, zatímco tuzemské vzrostly o 8,5 %.

Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil Haló noviny na pokles nových zakázek automobilového průmyslu o 1,7 %. »Na první pohled jen drobné zakolísání, nicméně už trend z předchozích měsíců naznačoval, že největší expanzi má možná už automobilový průmysl za sebou. Výrobní kapacity produkující nejúspěšnější modely jsou naplněné a prostor k dalšímu růstu jen omezený. Navíc se zdá, že se zájem zákazníků o nové vozy možná i mění a navíc v některých zemích EU dokonce vykazuje známky nasycení,« uvedl Dufek a dodal: »Z jednoho čísla nemá smysl dělat hluboké závěry, avšak vzhledem k výjimečné pozici automobilového průmyslu v rámci české ekonomiky, je třeba sledovat jeho čísla s velkou obezřetností. Zda jde o doznívající vliv dovolených nebo o nový trend…«

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se zvýšil meziročně o 1,9 %.

Stavebnictví dál živoří

Produkce v pozemním stavitelství vzrostla meziročně o 3,5 %, zatímco produkce inženýrského stavitelství se snížila o 1,7 %.

Stavební výroba letos skončí mírným nárůstem, avšak na překonání propadu z předchozích let to stačit nebude. A na pokrytí dlouhodobého deficitu v dopravní infrastruktuře ČR už vůbec ne. Statistiky stavebních zakázek sice naznačují zlepšení, avšak je otázkou, kolik se z těchto zakázek vlastně skutečně podaří odstartovat v realitě, nikoliv jen na papíře,« uvedl Dufek.

Stavební úřady v srpnu vydaly 7993 stavebních povolení. Jejich počet se zvýšil o 4,7 %. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 35,1 mld. Kč a vzrostla meziročně o 40,3 %.

Počet zahájených bytů stoupl o 29,1 % na 3284 bytů a počet dokončených bytů se zvýšil o 29,6 % na 2398 bytů. »Dvouciferné tempo sice vypadá impozantně, avšak s ohledem na silnou poptávku a zejména pak nízké srovnávací základy jej rozhodně nepřeceňujeme,« komentoval Dufek.

Pokračuje již několikaletý pokles zaměstnanosti v oboru. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v srpnu snížil meziročně o 1,3 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 11 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.