Ilustrační FOTO - Pixabay

»Kauzu lithium« se ČSSD nedaří ututlat

KSČM uspěla se svou iniciativou na svolání mimořádné schůze sněmovny kvůli těžbě lithia. Komunisté kritizují memorandum o porozumění, které tento týden podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou firmou European Metals Holdings (EMH).

»Naši iniciativu podpořily všechny poslanecké kluby s výjimkou klubů ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Pan předseda (dolní komory Jan Hamáček) převzal listinu s 62 podpisy s tím, že s vysokou pravděpodobností bude schůze v pondělí 16. října od 13 hodin,« řekl Haló novinám předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Komunisté by chtěli na schůzi slyšet vysvětlení od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) i od Havlíčka. »Lithium je strategická surovina a nepatří do cizích rukou,« zdůraznil Kováčik. Mělo by patřit státu.

ANO vrací úder

Příležitosti se chopil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Uvedl, že nechápe, proč Havlíček memorandum vůbec podepsal. »A není mi jasné, proč právě s tou firmou, která vlastně nemá tu licenci. On to podepsal s EMH se sídlem v Austrálii, to povolení má přitom česká firma Geomet,« řekl Babiš. Je podle něho otázkou, zda Havlíček měl k podobnému kroku kompetence. Kritizuje, že dokument obsahuje ustanovení o možné arbitráži. Předseda hnutí ANO uvedl, že pokud Havlíček memorandum nevysvětlí, sám na něj podá trestní oznámení. »Z toho se nevykecá. To memorandum je skandální,« uvedl Babiš. Dokument se podle něho navíc netýká jen lithia, ale i dalších surovin. Ministra vyzval k odstoupení.

Chtějí vzít poslancům vítr z plachet

Senát se bude lithiem zabývat pravděpodobně již zítra v podvečer v rámci své řádné schůze. O projednání požádala opoziční ODS. Také sociální demokraté chtějí kauzu lithium probrat na zítřejší schůzi Senátu. Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec v prohlášení uvedl, že nehodlá čekat na svolání mimořádné schůze sněmovny, jak o ni žádají poslanci KSČM, ke kterým se přidalo hnutí ANO. »Vyvrátíme veškerá lživá obvinění hnutí ANO, veřejnost tak dostane možnost dozvědět se, kdo je skutečným viníkem,« uvedl Chovanec k plánu na středeční debatu Senátu. Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Havlíčkem z ČSSD prý žádný problém kolem lithia nezavinilo. »Napravuje jen škody, které ministr životního prostředí za hnutí ANO Richard Brabec napáchal,« postavil se Chovanec za Havlíčka.

KSČM řeší lithium dlouhodobě

»Jsem rád, že i pan Babiš a jeho hnutí ANO se připojili k iniciativě komunistických poslanců. Připojil se i pan Okamura a jeho Svoboda a přímá demokracie a někteří kolegové z ostatních poslaneckých klubů,« uvedl Kováčik ke svolání mimořádné schůze sněmovny. »Dává nám to poměrně silný mandát, abychom věcně projednali téma, jímž se klub komunistických poslanců zabývá již od února tohoto roku. Naše postoje jsme několikrát sdělili na tiskových konferencích. V červnu jsme organizovali k problematice těžby lithia velmi hojně obsazený seminář, kde zazněly i odborné argumenty. Není to tedy tak, že bychom si z klobouku tahali předvolební králíky, jak mne obviňovali. O tom to v žádném případě není,« prohlásil Kováčik.

Improvizované zasedání

Sněmovní schůze se kvůli nynější opravě hlavního jednacího sálu uskuteční v zasedacím sálu klubu sociální demokracie v jiné budově dolní komory ve Sněmovní ulici. Jednání sněmovny těsně před volbami sice není úplně běžné, ale debata o lithiu nebude první případ. V roce 2010 se poslanci sešli den před volbami. Schválili tehdy vydání povodňových dluhopisů za tři miliardy korun a přehlasovali prezidentovo veto novely, která zvýšila podíl biosložek v benzinu a v naftě. V roce 2002 poslanci posuzovali pár hodin před otevřením volebních místností návrh na nákup stíhaček Gripen. Den před volbami jednala sněmovna i v roce 1998, kdy projednávala například prezidentem vrácenou novelu zákona o loteriích. Podobná parlamentní jednání bezprostředně před volbami zákony nezakazují.

V ČR jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia – většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní EMH. Otevřít chce historický důl na cín. S těžbou lithia by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Povrchově chce získávat lithium z výsypek s lithnou slídou u Cínovce společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 59 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


libjara
2017-10-10 10:00
Jsme kolonie už od vstupu do EU!!!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.