Zbývají čtyři miliony nerozhodnutých voličů

Letošní volby v médiích postrádají podle sociologů dominantní agendu. Nelze si nevšimnout snah rozptýlit zájem veřejnosti k populistickým rekvizitám. Výsledkem je upozadění viditelného programového souboje na pravolevé ose. Ten je i při mírném oslabení identifikace lidí s politickou levicí stále klíčový.

Sugeruje se změna politické mapy, ale jen s pomocí protestních emocí bez jasného cíle. Sází se na zpětnou vlnu nespokojenosti, kdy se manipulovaným davům místo skutečné změny servíruje jen demagogický vůdce, slibující za poslušnost zavést pořádek v chaosu. Ale účinek takové protestní volby skončí v den voleb. Když se volič probudí do nového dne, zjistí, že je vše při starém.

Podle průzkumů ze září t. r. je jen 49 procent voličů rozhodnuto, zbytek neví nebo k volbám nepůjde. Šíbři chtějí ovlivnit jejich konečné rozhodování jen konfliktem režírovaným mediálními agenturami. Za soubojem starých a nových garnitur je ale jen konkurenční boj uvnitř mocenských a politických elit. Charakterizuje jej stejné kořistnictví a stejný mocenský cynismus.

Těmto elitám chybí skutečný zájem o emancipaci neprivilegovaných, snaha omezit výsady a prakticky rozšířit sociální solidaritu. Současný kapitalismus má viditelně tendenci odhodit svou liberální slupku a vládnout s pomocí své více autoritářské verze. Jakékoliv předvolební techtle s tímto proudem by byly ukázkou sociální naivity či aspirací na roli užitečných idiotů.

Iluze nové vrchnosti jako menšího zla je prostě velmi, velmi ošidná. Také vize majitele ANO nabízí spíše marketingové sliby než skutečný program změn. Zklamaným nabízí obraz vůdce, který se postará, aby se prekarizovaní poddaní dobrovolně vrátili do vrchnostenské náruče.  Ve skutečnosti mají voliči kývnout na posílení moci zbohatlických oligarchů.

Reálně je tedy majitel ANO tvrdý predátor. Není bez významu ani fakt, že jak Andrej Babiš, tak Tomio Okamura se dříve hlásili k ODS jako její aktivní voliči. A jsou připraveni v nových podmínkách znovu prosazovat program konzervativní pravice. Tedy přístup oživující stavovské bariéry a plíživě privatizovat to, co ještě zbylo. Populističtí spasitelé sice emotivně bojují se svými předchůdci, zjevně se však chystají navázat na asociální praxi vlády škrtů. Je to pouhý švindl, pokud se někdo přistrojí do protestní volby a pouhý střet mafií privatizačních zbohatlíků líčí jako boj s establishmentem. Šídlo skutečných úmyslů se ale dere z pytle ven. Odmítáním spravedlivějšího zdanění velkého kapitálu, přípravou další privatizace zdravotnictví a úmysly omezovat sociální polštář.

V této situaci má smysl jediné, oslovení ještě nerozhodnutých voličů důraznou programovou alternativou a finální mobilizací. Těchto voličů je stále více jak čtyři miliony, z toho tři miliony v posledních letech k parlamentním volbám nechodí. Získat z nich jen část může zásadně ovlivnit konečný volební výsledek.

Jiří DOLEJŠ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 61 hlasů.

Jiří DOLEJŠ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2017-10-13 19:13
A to Dolejš udělal? To jsem nějak přeslech. Jinak je to jen polopravda.
Zločiny páchali všichni, ale jen některým jsou vytýkány. Komunisté
Stalinovu sochu v Praze zbourali, "demokrati" Churchillovu sochu
vztyčili. Tak vypadá vyrovnání se se zločiny minulostí, ale nikdo to
v médiích neřekne.
halonoviny
2017-10-13 16:43
Frondo, připustit historickou pravdu není tancování dle pravicových
propagandistů. Justiční vražda JUDr. Milady Horákové byl stejný
exces jako justiční vražda manželů Rosenbergových. Je třeba
přiznat/zdůraznit obojí! R. Janouch
fronda
2017-10-12 19:36
Dolejš byl prý dotazován na Horákovou. Čekal bych od komunistických
představitelů, že v takovém případě nebudou tancovat, jak pravicový
propagandista píská, ale poukážou i na zločiny kapitalismu, třeba na
justiční vraždu Rosenbergových.
halonoviny
2017-10-12 13:12
To ale samozřejmě není pravda. Ti, kteří k volbám nepřijdou, nejsou
z valné míry nerozhodnutí, ale jsou to prostě nevoliči, kteří se ani
rozhodovat nechtějí. Protože považují politiky za podvodníky a
politiku za svinstvo. Tudíž k volbám programově nechodí. Bohužel...
R. Janouch
jirichmelarcik
2017-10-11 20:03
Doleš je inženýr. I žák ZŠ si dokáže vypočítat, že když k
volbám přijde 50% voličů, tak nerozhodnutí jsou ti druzí a kolik jich
asi je. 50%, co chodí, nepotřebují ani volební mumraj. Ti mají předem
jasno. Pokud by někdo dokázal rozhýbat mlčící, ovládne stát.
hajek.jiri51
2017-10-11 10:32
Dolejš vidí do hlav lidí? 4 milióny nerozhodných? Trochu moc, ne?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.