Vytvořit podmínky pro důstojné stáří

»Každá společnost by si seniorů měla vážit a vytvořit pro ně podmínky pro důstojné stáří,« uvedla poslankyně a vedoucí kandidátka KSČM do sněmovny Marta Semelová. Chudoba seniorů je podle ní ostudou společnosti. Uvedla to v rámci kulatého stolu uspořádaného Radou seniorů ČR.

Diskuse se zúčastnili zástupci parlamentních i některých dalších politických stran kandidujících v Praze. Předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes uvedl, že současná vláda přebírala po předchozím kabinetu Petra Nečase (ODS) silně zdevastovanou sociální a seniorskou legislativu. Současné vládě, koaličním stranám i části opozice (včetně KSČM) poděkoval za původní obnovení valorizace penzí nebo například zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, které byly pro seniory obrovskou zátěží. Vládě naopak vytkl, že pod stůl spadl návrh zákona o sociálním bydlení, nebyl stanoven minimální důchod, za který lze normálně žít, nebo to, že na základě rakouského vzoru nebyl přijat zákon o seniorech. »Navážeme na to, co jsme dělali v uplynulém volebním období, kdy jsme například hlasovali pro zvýšení valorizace penzí. Budeme ji podporovat dál, včetně mimořádné valorizace pro rok 2018. Prosazovat budeme i stanovení důstojného minimálního důchodu,« uvedla Semelová s tím, že komunisté se problematice seniorů věnují nejen před volbami. Připomněla, že díky pozměňovacímu návrhu poslance Miroslava Opálky (KSČM) došlo k mimořádnému jednorázovému navýšení penzí o 1200 korun. KSČM je proti tomu, aby byl zvyšován věk pro odchod do důchodu, který je nyní 65 let. Vyřešit by se měl rozdíl mezi důchody starodůchodců a novodůchodců, starodůchodcům by mělo být přidáno. KSČM je i pro zrušení regulačního poplatku za pohotovost, který činí 90 korun.

I senioři ohroženi bezdomovectvím

Problémem, který na seniory doléhá, je podle Semelové také bydlení. Přidala se ke kritice toho, že nebyl připraven a přijat kvalitní zákon o sociálním bydlení. V Praze chybí asi 12 000 malometrážních bytů, přitom je zde plno chátrajících domů, s kterými kšeftují spekulanti. Upozornila i na ohrožení seniorů bezdomovectvím, které tíží vysoké náklady na bydlení. KSČM je podle jejích slov proti znovuzavedení druhého pilíře důchodového systému, který by »vykrádal« pilíř státní. Semelová podpořila i to, aby byla přijata legislativa, na jejímž základě by bylo zajištěno, že peníze určené na penze se nemohou rozplynout ve státním rozpočtu.

Poslankyně Helena Válková (ANO) řekla, že parlamentem byla na její pozměňovací návrh schválena bezplatná právní pomoc pro citlivé skupiny, které se stanou obětí trestných činů, týká se to i seniorů. Semelová doplnila, že KSČM prosazuje, aby senioři požívali statut chráněné osoby, protože patří ke zranitelným skupinám, na které se soustředí tzv. Šmejdi, a ke zneužívání dochází nezřídka i v rodinách.

V diskusi byl zmíněn i problém interakce léků, kdy senioři pobírají léky, které se vzájemně nesnášejí. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Lenky Tesky Arnoštové (ČSSD) by to měl řešit elektronický recept, který se zavádí. Semelová upozornila v této souvislosti i na nadužívání léků nebo užívání starých, méně účinných léků. Nutné jsou podle ní i finanční limity na léky. Za důležitou považuje také seberealizaci seniorů, jejich vzdělávání i rozvíjení mezigeneračních vztahů. Diskuse se zúčastnili také Daniel Herman (KDU-ČSL), Jiří Kobza (SPD), Jiří Strachota (Svobodní) a Bohuslav Svoboda (ODS).

(ac)

FOTO – Andrea CERQUEIROVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 11 hlasů.

(ac)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.