Ilustrační FOTO - Pixabay

Český obchod s Ruskem navzdory nesmyslným sankcím opět roste

Český obchod s Ruskem se po letech útlumu a sankcí mírně zvedá. Letos za prvních sedm měsíců české firmy vyvezly do Ruska zboží za 46,5 miliardy korun, což meziročně znamená patnáctiprocentní nárůst. Dovoz z Ruska rostl ještě rychleji, meziročně o 54 % na 70,7 mld. Kč.

Vyplývá to z informací, které na strojírenském veletrhu v Brně poskytlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podíl Ruska na celkovém českém exportu činí 1,8 %. »Rusko i do budoucna představuje pro české exportéry významný potenciál pro uplatnění jejich produktů a služeb,« uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

V minulých letech přitom i kvůli sankcím Evropské unie vůči Rusku export českých firem do této země výrazně klesal. Zatímco v roce 2014 české firmy vyvezly do Ruska zboží za 113 mld. Kč, loni to bylo pouze za 75 mld.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka je ruský trh pro české firmy v mnoha ohledech klíčový. Některé české firmy působí nebo působily v Rusku v pozici generálních dodavatelů, což se jim většinou v jiných zemích nedaří.

»V souvislosti se sankcemi jsme v minulosti zdůrazňovali, že naše firmy ruský trh opouštět nechtějí. Začaly tedy hledat způsoby, jak se na něm udržet. V současné době se podle nás již firmy vzpamatovaly z počátečních problémů, lépe se v sankčním režimu orientují, mají více informací o tom, co je možné vyvážet a co ne. Některé firmy přenesly své aktivity z ČR přímo do Ruska, byť za cenu zvýšených nákladů,« uvedl Hanák.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 34 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.