Kdo zastaví rozkrádání naší vlasti?

Téměř 28 let jsme svědky rozkrádání bohatství naší vlasti. V neuvěřitelné shodě politici z KDU-ČSL, ČSSD, ODS i jejich pohrobků z TOP 09 upřednostňují zájmy zahraničních firem před zájmy České republiky. Jak dlouho ještě si to necháme líbit? Jak je možné, že tito ochránci cizích zájmů získávají ve volbách hlasy? Voliči musí uvážit, komu dají svůj hlas, ať již přímo nebo svojí neúčastí ve volbách. »Kdo nevolí, volí zloděje.« Nadcházející volby jsou možná poslední možností, jak zachránit to málo co zůstalo.

Aktuálně to vidíme na zásobách lithia v Krušných horách. V době, kdy celý svět už věděl, že lithium je surovinou budoucnosti, naše vláda povolila provádění průzkumných prací australské firmě. To byl první krok v připravovaném obrovském tunelu a další kroky následovaly.

Ten, doufejme poslední, učinil ministr Havlíček podepsáním memoranda o porozumění se společností European Metals Holdings. Tím jasně vyjádřil svoje přání, komu mají plynout zisky z těžby lithia. Poděkujme mu za upřímnost a doufejme, že to voliče vyburcuje.

Licence k průzkumu vydaná ministerstvem životního prostředí ani memorandum o porozumění nejsou pro povelení těžby právě touto společností nezvratně závazná, ale dávají jí přednostní právo. Pro případ, že by vláda vzešlá z nadcházejících voleb chtěla ochránit zájmy naší vlasti, bude se společnost European Metals Holdings dovolávat příslibů, které dostala. Proč dal ministr Havlíček v memorandu této společnosti další příslib práva dobývání našeho lithia? Jeho obhajoba memoranda, že bez něj by firma s přednostním právem těžby mohla s lithiem dělat, co by chtěla, je už vyloženě směšné, neb ztotožňuje jen přednostní právo s právem definitivním. Že by ministr Havlíček přeci jen věděl něco, co tají?

Těžbu lithia musí realizovat sama Česká republika. Návratnost počáteční investice je několik málo let a veškerý zisk by tak zůstal ku prospěchu občanů. Kdo a proč chce, aby zisk plynul do Austrálie? Možná je i pravdou, že stát nebude umět generovat tak vysoký zisk, jako by uměla soukromá firma, ale jeden bilion pro Českou republiku je určitě lepší než tři biliony pro společnost European Metals Holdings.

Liché jsou i sliby, že následné zpracování suroviny bude v České republice. Posledních 28 let se již nesčetněkrát ukázalo, že takzvaní investoři (a to dokonce ani čeští) se podobnými sliby necítí vázáni a právní systém ovládaný kapitálem jim dává za pravdu. Buď slib beztrestně poruší sami, nebo společnost přeprodají a nový vlastník sliby předchozího ignoruje. Stačí připomenout byty OKD.

Že vytěžené lithium bude v maximálně možné míře v České republice i zpracováno, zaručí jen a pouze, když lithium bude těžit státní podnik. Zda těžařským podnikem bude státní podnik Diamo, nebo státní podnik nový, pro tento účel založený, již tak podstatné není.

Jan MALEC


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 45 hlasů.

Jan MALEC

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-10-12 19:26
Dnes nevidím nikoho, kdo by měl potřebnou kombinaci zásad i síly.
Jedině snad že by se stal při volbách zázrak. Jinak něčemu
takovému takřka vždy předcházela katastrofa kalibru světové války.
Tak to aspoň naznačuje historie. A takovou válku nechce žádný
soudný člověk.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.