Mobil, nebo smrt

Procházel jsem se v úterý večer klikatými uličkami staré Prahy a v tom jsem ho uviděl. Byla to náhoda, překvapující a úsměvná zároveň. Poznal jsem ho podle jeho charakteristického klobouku, který měl s sebou i tehdy, když jsme před časem připravovali první společný rozhovor, který se věnoval životu i smrti El Che. S argentinským spisovatelem Juanem Braunem jsme si povídali naprosto monotematicky i nyní, a pili jsme při tom dobré červené vínko.

»Myslím, že se dodnes podceňuje Che Guevarův pobyt v Československu, protože právě tady se tehdy rozhodl, že odejde bojovat do Bolívie,« vysvětloval mi Braun s tím, že »Che« byl velký bojovník, protože jeho mottem bylo – Smrt, nebo revoluce. Podle Brauna právě toto řeklo a zejména následně udělalo velmi málo lidí.

Mluvili jsme o všelijakých zvláštnostech dnešní doby a komparovali ji s tím, co bylo a jak to skutečně bylo. A přemýšleli nad tím, kam že to s tím světem půjde dále? Byl to poněkud rozevlátě oduševnělý večer, při kterém jsme se pochopitelně shodli na tom, že právě »Che« byl jedním z největších bojovníků za sociální spravedlnost, a to nejen v Latinské Americe. A že takových bojovníků bylo a je i dnes bohužel hodně málo.

»Přál si, aby chudí lidé kdekoliv na světě měli lepší život. Aby maličká skupinka, ono jedno procento lidí, nevlastnila všechno a zbývajících 99 procent aby byli chudí,« řekl mi Braun i v pár let starém rozhovoru pro náš list, a to s trefným názvem Che byl roztrpčený z honby za konzumem.

Chytli jsme se toho i onoho večera, když jsme mimoděk pozorovali skupinku teenagerů, kteří byli zahleděni do maličkých skleněných displejů svých tolik moderních mobilů.

»Vlast, nebo smrt byla nahrazena heslem mobil, nebo smrt,« říká mi s poněkud trpkým úsměvem Braun, pozoruje při tom onu honbu za přehršlemi informací, kdy jedna druhou překrývá a společně se málokdy potkají.

Zdali bylo mezi teenagery zaznamenáno i to, že uplynulo půl století od Che Guevarovy násilné smrti, nebylo nám toho večera známo.

Radovan RYBÁK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 46 hlasů.

Radovan RYBÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.