Ilustrační FOTO - Haló noviny

Odboráři bojují za vyšší nástupní platy

Zvyšování nástupních platů, ale i zavádění příspěvků na bydlení, stravování či dojíždění by měly být kroky příští vlády pro zlepšení situace u bezpečnostních sborů, uvedli zástupci odborů.

Odboráři míní, že se za současné vlády výše mezd vrátila na úroveň z roku 2010, kdy o část přišli kvůli úsporným opatřením tehdejší pravicové vlády. »Potřebujeme posílit motivaci pro nové příslušníky. Nikdo z policie nemá příspěvek na bydlení, na dojíždění. Příspěvky na stravování neexistují,« řekl předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek. Aleš Lehký z Unie bezpečnostních sborů podotkl, že by bylo dobré, aby se platy zvyšovaly každoročně.

Na schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) zástupci odborů nevyjádřili ani spokojenost, ani kritiku. »Nebudeme chválit, nebudeme děkovat, ale to, co bylo domluveno, bylo splněno,« řekl Štěpánek.

Kromě zvyšování platů odboráři vyzdvihli například změnu zákona o služebním poměru, díky které příslušníci bezpečnostních sborů už nebudou sloužit ročně 150 hodin přesčasů bez nároku na náhradní volno nebo odměnu, s výjimkou vyhlášených krizových stavů. Zavedou se také náborové příspěvky a zkušební doba pro nové členy bezpečnostních sborů. Ocenili také, že byl změněn zákon tak, aby hasiči patřili do nejrizikovější skupiny povolání.

Za čtyři roky vláda bezpečnostním sborům přidala 25 procent, což je průměrně 5000 korun hrubého. Výdělky policistů, hasičů a dalších členů bezpečnostních sborů se naposledy zvyšovaly letos v červenci o desetinu, o desetinu se zvýší také od listopadu. Podle údajů ministerstva vnitra tak průměrné platy ke konci letošního roku u policie a hasičů přesáhnou 39 000 korun. Průměrná mzda v ČR byla v letošním druhém čtvrtletí zhruba o 10 000 korun nižší.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.5, celkem 11 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.