Ilustrační FOTO - Pixabay

Na navýšení platů zdravotníků peníze budou

Ministerstvo zdravotnictví se zavázalo zapracovat do úhradové vyhlášky pro příští rok slíbený desetiprocentní růst tarifních platů a mezd zdravotníků. Šéf resortu Miloslav Ludvík (ČSSD) podepsal s Asociací krajů ČR Memorandum o finanční stabilizaci českého zdravotnictví. Navýšení mezd ve veřejné sféře schválila vláda letos v září. »Dnešní memorandum říká jednu věc - navýšení platů o deset procent bude realizováno a bude na něj dost peněz. Ministerstvo zdravotnictví se v něm zavazuje, že na něj bude dost peněz v úhradové vyhlášce a zároveň, že všem sestrám u lůžka zůstanou ty 2000 korun navíc,« řekl Ludvík. Zdravotní sestry pracující ve třísměnném provozu dostaly přidáno od července. Kraje kritizovaly, že se k nim peníze nedostaly včas. Musely vypsat dotační program, kam se jejich zdravotnická zařízení o peníze hlásila.

Kraje potřebují jistotu

Kraje se podle předsedkyně asociace Jany Vildumetzové (ANO) obávají, že by se mohla opakovat letošní situace, kdy peníze na růst platů v nemocnicích dostali až v březnu. »Jsem ráda, že jsem od ministra zdravotnictví dostala garanci pro všechny hejtmany, že slíbené prostředky na platy a mzdy zdravotnických pracovníků skutečně obdržíme. Považuji za nepřijatelné, aby se opakovala situace, kdy kraje již jedno memorandum s ministerstvem zdravotnictví uzavřely, ale peníze přesto neobdržely,« uvedla Vildumetzová. Kraje podle ní potřebují mít jistotu, že budou moci zdravotnickým pracovníkům v krajských zařízeních tarifní platy a mzdy o 10 procent navýšit, a to hned od 1. ledna. »V případě, že pracovníci peníze, na které mají po právu nárok, včas neobdrží, hrozí jejich hromadný odchod z krajských nemocnic, který by reálně ohrozil stabilitu krajské zdravotnické péče ve všech krajích,« dodala.

Uklidnění před volbami

Úhradová vyhláška zatím nemá definitivní podobu, zveřejněna musí být do 31. října. Stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková uvedla, že podle informací, které má, úhradová vyhláška s tímto navýšením už počítá. Memorandum tak má být podle ní zřejmě jakýmsi uklidněním před volbami. »Je to spíše jakousi garancí a zároveň veřejným potvrzením toho, že ministerstvo zdravotnictví svoje sliby plní. Memorandum má také přispět k uklidnění situace ve zdravotnictví,« řekla Marková našemu listu.

Podle Ludvíka má dohoda s kraji přispět ke stabilizaci personálního zajištění českého zdravotnictví.

Vláda přidávala zdravotníkům a sociálním pracovníkům opakovaně. Zdravotníci dostali v letech 2015 a 2016 o pět procent víc, letos o deset procent a pro rok 2018 je schválen také desetiprocentní růst tarifů, které tvoří u lékařů specialistů asi 55 procent výdělku, u sester asi 65 procent. K tomu mají osobní ohodnocení nebo příplatky za přesčasy. Průměrný hrubý plat sester je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28 500 Kč. Ve státní nemocnici měly sestry průměrně 30 866 korun, v nestátní 25 434 Kč. Průměrný plat lékaře specialisty ve státních zdravotnických zařízeních byl podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí loni 71 199 korun. Mzda specialisty v soukromém zařízení je v průměru 49 639 Kč.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 12 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.