Ilustrační FOTO - Pixabay

Plameny polykají Kalifornii

Kalifornie se potýká s požáry, které se rychle šíří. Zničily už minimálně 2000 budov. Zatím si vyžádaly nejméně 15 životů. Do bezpečí se muselo uchýlit na 20 000 lidí. Ohnivé peklo pokračuje. Počasí se ale nyní přiklonilo na stranu hasičů. Přestal foukat silný vítr.

Podporu Kalifornii vyjádřil americký prezident Donald Trump. Více než sto lidí v důsledku požárů utrpělo zranění, několik osob se pohřešuje. »Bylo to peklo, jaké jste nikdy předtím neviděli,« uvedla Marian Williamsová, která musela před požárem ujet v autě. »Stromy hořely jako pochodně.« Kalifornský guvernér Jerry Brown vyhlásil stav nouze v okresech Napa, Sonoma, Yuba a čtyřech dalších. Největším městem v oblasti zasažené požáry je Santa Rosa, kde žije na 175 000 obyvatel. Požár zde zničil řadu budov a vynutil si uzavření škol i evakuaci dvou nemocnic. Mluvčí kalifornského úřadu pro lesní a požární ochranu Daniel Berlant řekl, že během dvanácti hodin spálilo 14 požárů v osmi severokalifornských okresech území o rozloze přes 23 000 hektarů. S ohněm bojují tisíce hasičů a řada požárů stále není pod kontrolou. Pomáhá národní garda. Požáry vypukly v neděli večer, zatím není známo, jak. Za jejich mimořádně rychlým šířením stojí kombinace silného větru, nízké vlhkosti a teplého a suchého počasí. Mohou ohrozit i  sklizeň hroznů na zdejších vinicích. Dosud nesklizené hrozny může kouř zcela znehodnotit.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.5, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.