Ilustrační FOTO - Pixabay

Virtuální let na Mars

Letět na Mars se nepoštěstí každému. Americká NASA ale nabízí každému virtuální palubní lístek.

Stačí se zapsat na stránkách vesmírné agentury a jméno bude zaneseno na mikročip v novém marsovském robotu InSight.

Start příští rok

Ten by se měl na pouť k rudé planetě vydat v příštím roce. Alespoň virtuálně se mohou na sousední planetu dostat pětileté děti i 99letí senioři, láká NASA. Na webové stránce https://mars.nasa.gov/syn/insight bude od 1. listopadu možné uvést jméno a příjmení, a to pak příští rok v květnu zamíří i s robotem na Mars.

Druhá vlna zápisů

První vlnu zápisů NASA spustila už v roce 2015, kdy se nechalo nabídkou NASA zlákat více než 825 000 lidí. InSight měl být na Mars vyslán původně už v prosinci 2015, ale kvůli technickým problémům byla mise odložena až na rok 2018.

Díky odkladům mohl být přidán ještě druhý mikročip, který bude možné zaplnit jmény dalších pozemšťanů. Pokud už nyní vše půjde podle plánu, přistanou na Marsu v listopadu 2018.

Symbolická účast na výzkumu

»Mars naplňuje nadšením fanoušky vesmírných letů všeho věku,« řekl vedoucí mise Bruce Banerdt. »Tato možnost z nich učiní součást kosmické lodě, která bude zkoumat vnitřek rudé planety,« dodal.

Robot InSight bude plnit především vědecké úkoly. Vědci si od něj slibují nové informace o vzniku Marsu a nepřímo také Země. Součástí zařízení bude seizmograf, který má měřit otřesy na planetě a sledovat dopady meteoritů. Kromě toho se má InSight provrtat tak hluboko pod povrch Marsu, jako žádný jeho předchůdce.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.