Ilustrační FOTO - Pixabay

Brambory asi zůstanou stejně drahé

Letošní úroda domácích brambor bude v porovnání s loňskem nižší o deset až 15 procent, protože část polí trpěla suchem.

Předpoklad Českého bramborářského svazu se shoduje s odhadem statistiků, kteří u brambor čekají pokles produkce o 12 procent na 615 tisíc tun. Cena brambor v obchodech by přesto výrazně růst neměla, výpadek nahradí dovoz. Na semináři pěstitelů brambor v Havlíčkově Brodě to novinářům řekl předseda svazu Miloslav Chlan.

Pěstitelé v některých jiných evropských státech měli podle Chlana dobrou úrodu. Někde dokonce rozšířili rozlohu polí s bramborami, zatímco v ČR zůstala na loňských 23 400 hektarech. »Cena je většinou ovlivněna dovozy a cenou brambor v okolních státech,« uvedl předseda. Podotkl, že se dá očekávat tlak levných zahraničních brambor. Domácí sklizeň bude proti loňsku zřejmě nižší o více než 80 tisíc tun. Svaz předpokládá, že je bude potřeba dovážet hlavně na jaře.

Čeští pěstitelé teď dostávají při prodeji ve velkém za kilogram brambor do čtyř korun a při drobném prodeji ze dvora šest až osm korun. V nejbližším období by podle předpokladu svazu farmářská cena klesat neměla. U uskladněných brambor později obvykle o něco stoupne, ale i tak by podle předsedy brambory zůstaly nejlevnější zeleninou na pultech. »Farmářská cena brambor je běžně asi čtvrtina ceny, kterou vidí občan v obchodech,« uvedl.

Čeští pěstitelé podle viceprezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka doplácejí na to, že nevytvářejí společné odbytové organizace. »Myslím si, že pro brambory by na území České republiky stačila jedna jediná,« řekl. Podotkl, že mnohem dál jsou v tomto směru kupříkladu i polští zemědělci.

Více než třetinu českých brambor pěstují zemědělci na Vysočině. Sucho je postihlo méně než jiné regiony a úrodu mají dobrou, sklizeň teď ale zdržují deště. V brázdách zůstává okolo 15 procent brambor, většinou jde o odrůdy na výrobu škrobu. Při pěkném počasí by mohly být vybrány do týdne.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.