Madagaskar. FOTO - pixabay

Mor hrozbou

Epidemie moru na Madagaskaru od srpna zabila 94 lidí a může se dál šířit, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).

Její krizový ředitel pro Afriku Ibrahima Soce Fall média ujistil, že organizace dělá vše pro to, aby k 1153 potvrzeným případům nepřibyly další.

Ostrovní stát Madagaskar zasáhly dvě různé formy moru - dýmějový mor, který přenášejí krysy, a plicní mor, který se může šířit z člověka na člověka kašláním a pokud není léčen, může zabít i během 24 hodin.

WHO na ostrov v Indickém oceáně dopravila množství antibiotik, které by vystačilo pro 5000 nakažených nebo jako preventivní dávka až pro 100 000 lidí, dále 150 000 osobních ochranných souprav. Asi 2000 zdravotnických pracovníků monitoruje pohyb lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými, což by podle Falla mělo zajistit, že se nemoc brzy přestane šířit.

Snahy o potlačení epidemie na Madagaskaru podle Červeného kříže může zkomplikovat panika a sílící stigma spojované s onemocněním. Alespoň jeden případ nákazy morem byl v ostrovní zemi zaznamenán skoro každoročně od roku 1980, letošní situace je ale údajně nebezpečnější než v minulých letech, protože mor přišel dříve v roce a je nakažlivější. Plicní podoba se šíří z člověka na člověka a ta dýmějová ze zvířat na člověka skrz bleší kousnutí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.