Solidarnošč a Tesco

V úterý odpoledne v posledním týdnu před volbami se uskutečnil bouřlivý protest polských i maďarských pracovníků nadnárodního řetězce Tesco, a sice před sídlem Centrální kanceláře této firmy pro střední a východní Evropu, která se nachází v pražských Vršovicích.

Odbojní Poláci, organizovaní v odborové organizaci s celkem trefným názvem Solidarnošč, protestovali proti nízkým mzdám a špatným pracovním podmínkám v tomto řetězci. Ale nejenom oni. Podpořit je přijeli i jejich maďarští kolegové.

Šéfka odborové organizace Solidarnošč Elżbieta Jakubowská pro náš list zdůraznila, že pokud se platové podmínky zaměstnanců v Tesco nezlepší, bude následovat stávka.

Tiskový mluvčí Tesco v ČR Václav Koukolíček uvedl pro Haló noviny, že Tesco nepřestává investovat finanční prostředky do zvyšování mezd pro kolegy z obchodů a distribuce ve všech čtyřech zemích. »Odbory jsou důležitým partnerem v našem podnikání. I nadále vedeme dialog s našimi odborovými partnery ve všech čtyřech zemích a jsme zklamáni, že i přesto cítila Solidarita potřebu přijet do Prahy protestovat,« dodal Koukolíček a vtipně poznamenal, že se protestu nezúčastnil žádný český odborář.

Když jsem odcházel z této demonstrace, sledoval jsem ještě hodnou chvíli bodrého, rozložitého Poláka, který dřevěnými paličkami bušil do obrovského bubnu připevněného na svém těle. Na tom bubnu měl pro Polsko celkem výstižný a zvučný nápis - totiž Solidarnošč.

»Tady chybí snad už jenom Lech Walesa,« pomyslel jsem si s úsměvem a představil si tu groteskní situaci, jak by se tento zakulacený bývalý odbojný odborář z Gdaňska vykutálel ze svého tolik oblíbeného mercedesu, a to právě na této akci ve Vršovicích. Co by mu asi jeho krajané demonstranti řekli? A co by jim Walesa odpověděl?

Radovan RYBÁK

Audio na www.iHalo.cz


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 33 hlasů.

Radovan RYBÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-10-24 09:57
Lech si už svoje "odpracoval" a teď si užívá
"zaslouženého" důchodu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.