Ilustrační FOTO - Haló noviny

Prezident pověří Babiše vyjednáváním o nové vládě

Prezident Miloš Zeman pověří příští týden předsedu hnutí ANO Andreje Babiše vyjednáváním o nové vládě. Babiš to řekl po schůzce se Zemanem na zámku v Lánech. Jednání podle něj potrvají do doby, než bude zvoleno nové vedení sněmovny.

Ve chvíli, kdy bude mít sněmovna vedení, očekává Babiš, že bude pověřen sestavením vlády. Zasedání nové Poslanecké sněmovny chce prezident Zeman svolat v nejpozdějším termínu, který mu umožňuje Ústava, tedy na pondělí 20. listopadu, sdělil Babiš. Ustavující schůze dolní komory by se pak zřejmě konala v úterý 21. listopadu, noví poslanci by na ní měli hlasovat o ustavení orgánů sněmovny.

Zeman už dříve avizoval, že dodrží předvolební slib a Babiše pověří sestavením vlády. O jiném jménu by uvažoval jen v případě, že by Babiš předsedou vlády být nechtěl. To by ale prezident považoval za chybu.

Babiš zopakoval, že ve vládě nechce být s KSČM a s SPD, poukázal na to, že v koalici s ODS by měla vláda ve sněmovně 103 hlasů. Čím méně koaličních partnerů, tím podle něj lépe.

Předsedou sněmovny se může stát Radek Vondráček

Vítěz voleb, hnutí ANO, nominuje do funkce předsedy nové sněmovny dosavadního místopředsedu dolní komory Radka Vondráčka. Po nedělním večerním jednání zástupců ANO a ČSSD o uspořádání povolební sněmovny to řekl místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

»Reakce z jejich strany (ČSSD) aspoň mně připadala jako mírně pozitivní, s tímto jménem nemají problém,« uvedl Faltýnek. Sociální demokraté nominaci podle svých zástupců »vzali na vědomí« a projednají ji v balíku změn, které ANO chce ve fungování dolní komory. Vyžádali si je písemně.

»Poslanecká sněmovna by měla zůstat možností, kde člověk vystoupí a řekne svůj názor. Nebudeme pro omezení možnosti debaty,« řekl úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. Podle místopředsedy ČSSD a volebního lídra Lubomíra Zaorálka jsou návrhy, které zazněly, docela střízlivé. »Není to něco, co by představovalo revoluční změnu pro fungování sněmovny nebo nějaké omezení fungování poslanců,« tvrdí.

Faltýnek zdůraznil, že změny v jednacím řádu nebo ve zvyklostech jednání by měly přispět k tomu, aby sněmovna i vzhledem k devíti zastoupeným stranám fungovala a byla produktivní. Změnám jednacího řádu sněmovny se nebrání ani poslanec a člen vyjednávacího týmu za KSČM Pavel Kováčik, na dotaz Haló novin sdělil, že »dosavadní jednací řád už platí dlouho a je stavěn na mnohem menším počtu poslaneckých klubů. Určité změny budou zapotřebí. Jsme připraveni se o konkrétních návrzích, až je dostaneme v písemné podobě, bavit. Změny se však rozhodně nemohou dotknout základních demokratických principů,« zdůraznil Kováčik.

Hnutí ANO by podle Faltýnka nejraději zachovalo nynější počet čtyř místopředsedů sněmovny, s nepříliš velkou chutí jich připouští pět. Podle Chovance jde o dostatečný počet. »O tom, abychom si nárokovali to místo, jsme debatu nevedli,« řekl. Připustil však, že sociální demokraté by se k věci mohli vrátit v dalších kolech jednání. Faltýnek zdůraznil, že ANO nikomu nic nenabízí, zatím jen »sonduje terén«.

Sociální demokraté také oznámili představitelům ANO, že jsou vzhledem k hubenému volebnímu výsledku připraveni jít do opozice.

»Naším úkolem jako vítěze voleb je najít funkční model, který bude umožňovat realizovat náš program,« řekl místopředseda hnutí. Věří, že se kabinet podaří sestavit, vyjednávací proces je podle něho na začátku.

Zástupci hnutí ANO se v neděli už setkali s komunisty a zástupci STAN. Pak ještě s lidovci a SPD. Lidovci se chovali státotvorně před čtyřmi lety a voliči je za to neodměnili, řekl novinářům místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ke koalici lidovců s hnutím ANO byl skeptický, podle něj jsou nyní na tahu jiní, kteří ve volbách získali silnější mandát. Lidovci se chystají na opoziční roli. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) zopakovala v souvislosti se schůzkou obou stran své výhrady k možné koaliční spolupráci, lidovečtí ministři se podle ní dopouštějí podrazů.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 19 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.