Nejoblíbenější destinací Čechů je dlouhodobě Chorvatsko, na snímku Split.

Cestovky lákají klienty na »first minute«

Cestovní kanceláře se snaží stále více klientů nalákat na koupi zájezdu v předprodeji (tzv. first minute), a zlepšují proto nabídku výhod pro ty, kteří si rezervují letní dovolenou už nyní.

Mezi nejčastější slibované benefity patří sleva či záruka nejnižší ceny, dítě do 18 let zdarma, nízká záloha nebo bezplatná možnost změny destinace před odletem. Postupně roste také počet cestovních kanceláří, které nabízejí bezplatné parkování na letišti v době dovolené.

Nejčastěji kupují dovolené v režimu first minute rodiny s dětmi. Mezi dalšími výhodami včasného nákupu proto cestovní kanceláře nabízejí ve vybraných místech dětské kluby, dětský all inclusive a české animační programy zdarma či slunečníky na pláži zdarma.

Podle ředitelky portálu dovolena.cz Evy Sedlmajerové je však třeba ceny a výhody zájezdů porovnávat i například s německými či rakouskými cestovkami. »Ne vždy totiž oblíbené 'dítě zdarma' znamená v konečném součtu lepší celkovou cenu za celý zájezd pro rodinu. V případě, že jiná cestovní kancelář má například vyšší 'časovou slevu' na dospělého, pak celkově za rodinu může být zájezd levnější, i když se za dítě zaplatí,« uvedla Sedlmajerová.

Předprodeje již odstartovaly

Předprodeje zájezdů přitom letos začaly dříve než loni. Klienti, kteří je využijí, mají na výběr z celého katalogu, na rozdíl od koupě dovolené »na poslední chvíli«, kdy je nabídka výrazně omezená. »Last minute« zájezd ale nakonec může vyjít i levněji.

Podle Asociace cestovních kanceláří se před letošním létem prodalo v předprodejích 34 % zájezdů. Prodeje zájezdů se přitom v létě dostaly na úroveň před krizí v roce 2008, kdy tržby cestovek dosáhly podle Českého statistického úřadu 51,5 miliardy korun. V dalších letech výrazně klesly. Poté se v letech 2013 až 2015 opět přiblížily 50miliardové hranici.

Nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů bylo v roce 2016 Chorvatsko, kam vyjelo 828 tisíc Čechů. Na Slovensko vycestovalo 555 tis. českých turistů. Třetí nejoblíbenější zemí Čechů byla Itálie s 552 tis. návštěvníky. Celkem loni do zahraničí na více než tři dny vyrazilo 4,3 milionu Čechů, z toho 52 % individuálně, ostatní s cestovními kancelářemi.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.7, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.