Ilustrační FOTO - Pixabay

Nová pravidla pro cestovky

Vláda včera schválila návrh novely zákona o cestovním ruchu. Důvodem zavedení novely je povinnost České republiky zavést do práva některé směrnice Evropské unie.

Mění se jí zákon z roku 1999 o některých podmínkách podnikání a výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu. Podle MMR je hlavním cílem novely sjednocení pravidel pro zájezdy v rámci vnitřního trhu EU, které zvýší ochranu spotřebitele.

»Hlavním motivem pro přijetí nové právní úpravy je zejména splnění transpoziční povinnosti. Mezi další motivy patří snaha o zkvalitnění podnikatelského prostředí a snaha o nastavení rovnějších podmínek pro podnikání tak, aby se zvýšila konkurenceschopnost národních cestovních kanceláří. Zásadním motivem je i snaha o vyšší ochranu spotřebitele,« uvedlo MMR.

Zákon mimo jiné zpřesňuje podmínky pro získání koncese k provozování cestovní kanceláře. Přesněji vymezuje pojem zájezd. Také se přizpůsobuje zvýšenému množství prodaných zájezdů na internetu. Další výhodou jsou podle MMR i jasná pravidla o pomoci v nesnázích.

»Výhodou jsou i nová pravidla týkající se uznání ochrany pro případ úpadku cestovní kanceláře z jednoho členského státu ve druhém členském státě. Díky zpřesnění klíčových pojmů, jako jsou například zájezd, cestovní služba, prodejní místo, a rovněž zpřesnění právní úpravy, se zvýší právní jistota všech, kterým je norma určena. Tedy jak zákazníkům, tak i podnikatelům,« doplnila ministryně pro místní rozvoj (za ANO) Karla Šlechtová.

Zákon rovněž počítá se zřízením garančního fondu cestovních kanceláří pro náhradu nároků zákazníků v případě úpadku nebo náhradu té části služeb, které zákazník cestovní kanceláři zaplatil a které mu nebyly poskytnuty.

Základem pro výpočet ročního příspěvku do garančního fondu jsou roční plánované tržby cestovní kanceláře z prodeje zájezdů a z prodeje služeb cestovního ruchu. Maximální výše ročního příspěvku se navrhuje na 0,25 procenta ze základu, tj. z výše ročních plánovaných tržeb.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 1 hlas.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.