Zpěvák Jožo Ráž s básníkem Karlem Sýsem. FOTO - Haló noviny/Radovan RYBÁK

Rebel Jožo Ráž získal cenu UČS

Unie českých spisovatelů (UČS) ocenila v sobotu v Praze na slavnostním shromáždění pět umělců. Mezi letošními laureáty jsou například zpěvák slovenské skupiny Elán Jožo Ráž, a to za jedinečnou muziku, nebo třeba spisovatel a lékař Michal Doubek za svůj román Nepřizpůsobivost.

Get Adobe Flash player

»Nemyslím si, že je správné, pokud je Jožo Ráž popisován jako kontroverzní osoba, protože jeho činy mají jednu společnou linku, která je velmi silná, totiž žít život naplno. On každý děj a pocit hluboce a poctivě prožívá,« zdůraznil ve svém laudáciu na Ráže podnikatel Aleš Grof. Dodal, že když Ráž zpívá na pódiu, řídí firmu, závodí v autě, nebo prohání motorku, tak všechno dělá poctivě a naplno.

Jožo Ráž přebírá Cenu Unie českých spisovatelů. FOTO - Haló noviny/Radovan RYBÁK

»Málokdo z nás si umí život zařídit tak, aby se nezdržoval zbytečnostmi, aby se ihned a dobře rozhodl. A právě tím se špičkoví umělci – takoví jako Jožo Ráž – odlišují od nás ostatních,« vysvětlil Grof s tím, že umělci prožívají s chutí a velmi hluboce každou vteřinu svého života, což je pro ostatní lidi nepochopitelné a mnohdy i nestravitelné. Samotný Ráž po laudáciu uvedl, že si váží ceny, protože ji chápe i jako ocenění pro všechny fanoušky Elánu. »Loučím se s vámi slovy, já nič, já muzikant,« uzavřel Ráž.

Předseda UČS a básník Karel Sýs na shromáždění uvedl, že bylo pro UČS vždy ctí vyznamenat autora nějakého románu. »Letos se to podařilo, cenu jsme udělili spisovateli Michalovi Doubkovi, a to za román s názvem Nepřizpůsobivost,« zdůraznil Sýs. Básník Alexej Mikulášek ve svém laudáciu představil Doubka jako renesanční osobnost. »Profesí je lékař, vysokoškolský pedagog, badatel, publicista, ale třeba i překladatel,« přiblížil mnohostranného Doubka veřejnosti Mikolášek.

Třetím z oceněných byl malíř František Sarna, a to za výtvarnou službu Vysočině. »Vážím si tohoto ocenění o to víc, když vím, do jakého společenství jsem tímto oceněním vstoupil,« zdůraznil Sarna.

Další z oceněných se stala spisovatelka Eva Kantůrková, a to za knihu Jan Hus. »Dostal jsem od ní bohužel dopis z lázní, ze kterých ji nechtějí lékaři pustit a hrozili jí, že pokud poruší sled svých procedur, tak doktoři neručí za výsledky léčby,« vysvětlil Sýs s tím, že Kantůrková nyní cenu tedy osobně nemůže převzít. Laudácio na knihu přednesl vysokoškolský pedagog Petr Žantovský, který mimo jiné uvedl, že potřeba Kantůrkové se politicky angažovat ji po roce 1989 vrátila do aktivit na pomezí politiky a kultury. »V letech 1990-92 byla poslankyní České národní rady, za ministra kultury Pavla Dostála v letech 1998 až 2000 byla ředitelkou Odboru literatury a knihoven Ministerstva kultury. O tři roky později se stala členku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání,« přiblížil Kantůrkovou Žantovský s tím, že nezanedbávala ani spisovatelské organizace.

Posledním z oceněných byl vietnamský básník Do Ngoc Viet Dung, a to za uvedení české poezie do Vietnamu.

Předávání cen, které se uskutečnilo na Krajském úřadě Středočeského kraje, se zúčastnili i někteří politikové, například komunistická poslankyně Miloslava Vostrá nebo předseda klubu zastupitelů KSČM ve Středočeském kraji Zdeněk Štefek. (rad)

Audio: Karel Sýs, Aleš Grof, Jožo Ráž a Alexej Mikulášek.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 38 hlasů.

Radovan RYBÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.