Jiří Maštálka (s knihou), Petr Cincibuch, Milan Blahynka, Karel Sýs, Josef Peterka a Jaroslav Čejka, v popředí Jiří Žáček a Michal Černík

Pocta jedné básnické generaci

Kulturní akce, v kontextu historie české literatury, konkrétně české poezie, vskutku mimořádná, se uskutečnila včera v prostorách Evropského domu v Praze. Proběhl zde křest knihy s poněkud delším názvem »Byla jednou jedna… básnická generace takzvaných pětatřicátníků« od literárního kritika Milana Blahynky. Kniha vyšla s podporou poslance Evropského parlamentu Jiřího Maštálky (KSČM) a dle jeho slov se »klubala na svět nesnadno«.

Maštálka však cítil dluh vůči básnické generaci, kterou tvoří devět vynikajících českých básníků, jež se narodili v letech 1939-1952, debutovali v rozmezí 1964-1979 a vytvořili, slovy Milana Blahynky, »impozantně bohatou tvorbu«. Jsou to Karel Sýs, Michal Černík, Petr Cincibuch, Jaroslav Čejka, Jaromír Pelc, Josef Peterka, Petr Skarlant, Josef Šimon a Jiří Žáček.

Literární historik a kritik Blahynka, jenž se těmto básníkům věnoval na 350 stránkách své knihy (včetně precizní bibliografie a fotografické přílohy), podle Maštálkových slov nezastírá, nevylepšuje a přibližuje čtenářům také, proč byli, a pohříchu ještě jsou, tito mistři verše kritizováni, napadáni a bohužel i umělecky likvidováni. Jak europoslanec poznamenal, Blahynkovo srovnávání této »devítky« s předválečným Devětsilem nekulhá, »neboť mají-li Nezval, Seifert, Biebl a další své pokračovatele, jsou to právě tito«.

Podle Blahynky je tato generace zajímavá tím, »jak se přelévala«, každý z jmenovaných tvůrců je velkou individualitou. Nikdo z »devítky« není lepší ani horší než jeho souputníci, každý z nich představuje osobnost s vyhraněnou poetikou, tvůrčími prioritami a viděním světa, zakončil Maštálka svůj proslov. »Je zázrak, že kniha je. Je všechno, jenom ne suchá, sucharská,« vyznal se Karel Sýs, jenž byl »generátorem« tohoto tvůrčího počinu.

Karel Sýs, Jiří Maštálka a Milan Blahynka

Studie Byla jednou jedna… básnická generace takzvaných pětatřicátníků (dissertatio apologetica) je plně v kontextu evropského kulturního dědictví, jehož součástí je i česká básnická tvorba jak předválečná, tak poválečná – svým obsahem a duchem výrazně levicová, sociálně kritická, nesena myšlenkami humanismu, míru, respektování jiných národů a jejich kulturních svérázů. Tyto myšlenky jsou bytostně vlastní také politické skupině GUE/NGL, připomněl Maštálka. Kniha vyšla právě s podporou této autenticky levicové frakce Evropského parlamentu.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Radovan RYBÁK

Audio na www.iHalo.cz


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 32 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.