Ilustrační FOTO - Haló noviny

Syrská armáda se nehodlá zastavit

Síly věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi brzy zahájí operaci s cílem opětovně získat severozápadní město Idlib a další oblasti na východě Sýrie.

Řekl to ve středu Alí Akbar Velajátí, poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího po schůzce se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Většinu provincie Idlib a jejího stejnojmenného hlavního města kontroluje džihádistická aliance Tahrír aš-Šám (dříve An-Nusra), která je někdejší odnoží mezinárodní teroristické sítě al-Kajdá. »Brzy bude osvobozena východní Sýrie a pak okolí Idlibu,« uvedl Velajátí.

Asad v úterý oznámil, že syrská vojska a jejich spojenci budou bojovat i po skončení operace v Dajr az-Zauru, kde vytlačily radikály z Islámského státu z jejich posledních bašt. Asadova poradkyně Busajna Šábánová následně v televizním rozhovoru řekla, že turecké a americké jednotky jsou na syrském území ilegálně a vláda se k nim proto bude chovat jako k »okupantům«. Syrská armáda podle ní rovněž hodlá osvobodit Rakku, kterou z rukou IS v polovině října dobyly arabsko-kurdské milice SDF s podporou USA.

Velajátí řekl už minulý týden, že syrská armáda brzy obrátí pozornost na Rakku a dobude ji z rukou arabsko-kurdských milicí. Poradce íránského duchovního vůdce obvinil SDF a Spojené státy ze snahy Sýrii rozdělit, což se podle něj projevuje zejména na jejich činnosti v Dajr az-Zauru.

Syrská armáda bojuje s ruskou podporou proti IS ve východní provincii Dajr az-Zaur, hlavně na západním břehu řeky Eufrat. Ve středu dobyla Búkamál, poslední větší město v držení radikálů IS v Sýrii.  V provincii Dajr az-Zaur, která je bohatá na ropu, proti radikálům bojují rovněž arabsko-kurdské milice. Ty se však soustřeďují spíše na východní břeh řeky.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 35 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.