Společné foto s poslankyní K. Matušovskou

Deset dnů, které otřásly světem, stále aktuální

Za přítomnosti poslankyně Květy Matušovské se 9. listopadu konalo ve Svitavách Vzpomínkové setkání ke 100. výročí VŘSR a Dekretu o míru.

Účastníci s velkou pozorností nejprve sledovali působivý starý dokument o VŘSR a V. I. Leninovi, který zachycoval nejen rok 1917, ale také současnost v tehdejším Sovětském svazu.

Na něj vhodně navázal se svým vystoupením předseda OV KSČM Josef Bohatec, který hovořil o odkazu VŘSR pro dnešek.

Překvapením v tom nejlepším smyslu slova pak byli mladí členové KSČM z Litomyšle, Jiří Jiruše a Max Olšan, kteří se podělili o historické události roku 1917, vysvětlili pojmy dekretů, a to nejen Dekretu o míru, ale také Dekretu o půdě i Práva na sebeurčení národů. Jejich vystoupení svědčilo nejen o tom, že se tématu maximálně věnovali, připomněli jména hlavních aktérů, ale přivezli i řadu knih, které nechali kolovat.

O své vzpomínky z dob studií v SSSR se s přítomnými podělil i Jaroslav Drozdek, zazněly rovněž úryvky z knihy Johna Reeda Deset dní, které otřásly světem.

Všichni jsme si znovu uvědomili, jak je důležité znát minulost, ale hlavně nutnost objektivního vysvětlování historie. Že to jde a umí to výborně i mladí, tak o tom jsme se přesvědčili právě 9. listopadu ve Svitavách.

Lidmila KRUŽÍKOVÁ

FOTO - autorka


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 53 hlasů.

Lidmila KRUŽÍKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-11-12 20:21
Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.