FOTO - Haló noviny

Jak továrník podvedl voliče aneb Ve sněmovně proti své vůli

Poslanec, majitel textilky Juta Jiří Hlavatý (ANO) je na Trutnovsku populární. Nejdřív se nechal zvolit za senátora, v nedávných říjnových volbách se díky preferenčním hlasům dostal do Poslanecké sněmovny. S tím nepočítal a je z toho nešťastný. Automaticky tím přišel o senátorský mandát.

Ale jemu se v Senátu líbí, není tam tolik práce jako ve sněmovně. Ještě ani nesložil poslanecký slib, a už se nechal slyšet, že poslancem být nechce, ani nechtěl, vždyť byl na nevolitelném 18. místě, ale lidé ho vykroužkovali! Senát má nyní tak jen 80 členů. Na Trutnovsku kvůli jeho rozmaru budou v lednu doplňovací volby, kterých se pan poslanec Hlavatý prý rovněž zúčastní navzdory názoru šéfa ANO Andreje Babiše. Je přesvědčen, že občané, ze kterých si dělá legrácky, mu zase uvěří, dají mu svůj hlas a on se opět stane senátorem.

První kolo doplňovacích voleb v obvodu 39 – Trutnov bude 5. a 6. ledna, druhé 12. a 13. ledna. Vše je tedy v rukách voličů. Snad jim ta Hlavatého nefér hra dojde a nechají ho pěkně makat ve sněmovně. Nejde jen o to, že si z nich vystřelil, ale i proto, že musí znovu k urnám. A doplňovací volba i něco stojí – pár milionů. Ještěže se druhé kolo bude konat současně s prvním kolem volby prezidenta republiky.

»Každý, kdo se nechá zapsat na kandidátku, měl by zvážit, jaké to má důsledky. Zejména ve chvíli, kdy kandidátní listina spěje ke konfliktu zájmů. A tady je dokonce ústavní konflikt, protože člověk nemůže být zároveň poslancem a senátorem. A pan Hlavatý nevyužil možnosti, než uzavřela ty věci státní volební komise, aby sněmovní mandát nepřijal. Samozřejmě to dává jiným politickým stranám i občanům šanci, aby se zamysleli nad tím, koho podporují,« řekl pro náš list předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

Jen jako stafáž nebo volavka?

Za trapas a podvod na voličích označil postup podnikatele Jiřího Hlavatého předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Reagoval na továrníkův podiv nad tím, že říjnovým zvolením do sněmovny mu zanikl senátorský mandát. »V případě pana Hlavatého se dá mluvit o trapasu, který navíc s každým dalším jeho výrokem narůstá,« uvedl Štěch. Reagoval tak na Hlavatého vyjádření, že by doplňovací volby měli zaplatit voliči, kteří ho preferenčními hlasy do dolní komory poslali.

»Tak se vlastně přiznává k tomu, že chtěl své voliče de facto podvést a že si jich neváží. Na kandidátku hnutí ANO do Poslanecké sněmovny se nechal napsat jen jako stafáž nebo volavka, ve skutečnosti neměl nikdy v úmyslu v případě zvolení poslanecký mandát vykonávat,« uvedl šéf Senátu. Doufá, že toto martyrium není startem nové politické kultury, kterou slibovalo hnutí ANO. »To ale musejí zhodnotit voliči, kteří budou mít v tomto případě konečné slovo,« shodl se s Filipem Štěch.

Hlavatý kandidoval do sněmovny jako nestraník za ANO až z 18. místa kandidátky. Od voličů dostal 4859 preferenčních hlasů a skončil na druhém místě. V povolebních rozhovorech připustil, že nevěděl, že mu při zvolení poslancem automaticky zaniká mandát senátora. Chtěl prý kandidaturou podpořit ANO a se zvolením nepočítal hlavně kvůli pracovnímu vytížení v Jutě. To, že si mezi dvěma funkcemi zákonodárce nemohl vybrat, označil za návrat do totality. Podle Štěcha to však svědčí o tom, že vybudování prosperující firmy samo o sobě pro působení v politice nestačí a že před vstupem do politiky bývá dobré seznámit se alespoň zběžně s Ústavou. Navíc je dobré připomenout, že Ústava ČR byla schválena v roce 1992, platí od roku 1993, i proto asi najde pan továrník málo souhlasu ke svým slovům »o totalitě«.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 52 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kozpav
2017-11-13 10:06
Kocourkov
Pisatel66
2017-11-13 09:51
Většinový volič je dutá nádoba. Vsadím se, že ho zase
zvolí. http://www.novarepublika.cz/2017/11/nakonec-vam-budou-vladnout-t
i-nejhorsi.html
kafrmi
2017-11-13 09:21
Tady je jediné řešení do senátu ho znova nezvolit. Vím, že se mu tam
líbí, brát peníze za nic, to je dobré řešení.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.