Reklama

Jak se dělá a hlavně platí Majdan

Od 17. října pořádá nově vzniklá politická strana »Hnutí nových sil« nekonečnou demonstraci před budovou ukrajinského parlamentu.

Začal další Majdan. Účastníci postavili stany, barikádu a polní kuchyni.

Novou politickou stranu založil a vede bývalý gruzínský prezident, pak guvernér Oděsské oblasti, Michail Saakašvili. Z Ukrajiny byl vyhozen, začátkem podzimu se do ní dostal zpátky ilegálně, nyní tvrdí, že už se stal »běžencem«, má tedy pobyt na Ukrajině legalizován.

Asi ano, i když to zatím žádný ukrajinský úřad nepotvrdil. Saakašvilimu totiž narostl hřebínek. Žádá impeachment (vyšetřování vrcholící ústavní žalobou) prezidenta Petra Porošenka. Jestli prý parlament vyšetřování nezačne, Saakašvili zahájí začátkem prosince »lidový impeachment«, prezidenta bude soudit veřejnost. »Jestli poslanci nepřijmou zákon o vyšetřování a nezačnou jej naplňovat, vrátíme jim to. Budeme je stále přesvědčovat osobní agitací a spustíme lidové vyšetřování«, hřímal ke svým stoupencům Saakašvili. Jeho vystoupení sledovalo jen pár desítek stoupenců opozice, ovšem na Majdan může být »Míša« schopen sehnat spoustu lidí, a to demonstrantů i násilníků.

Ceny vyrostly

Ukrajinský list Vesti se zajímal o ceny, podle pověstí šířených v Kyjevě se od začátku Saakašviliho »akce« zvýšily. Sami účastníci demonstrací to listu potvrdili. Za účast na protestní akci se platí 100 hřiven (asi 81 korun), což je dvakrát tolik, než při prvním Majdanu, kdy byl svržen Viktor Janukovyč. Pokud má demonstrant vlajku, dostane 140 hřiven. Ale to prý není dostatečná odměna, z těžké vlajky bolí ruce a nelze je ani na chvíli spustit, to by organizátor nezaplatil. Takže vlajkonošů se hlásí málo. »Prostí« demonstranti mají za úkol jen křičet. Naučí se pár hesel a pak je opakují dokola. Hlavně musí dělat hluk. Čím větší, tím lépe.

Úplně jinou kategorii tvoří příslušníci dobrovolnických praporů, kteří se zúčastnili bojů. Ti se najímají na násilné demonstrace a stojí 50 dolarů za hodinu. Najímatelům zatím stačí, když »dobrovolníci« hodí pár kamenů, nebo někoho, kdo jim byl předem označen, počastují několika ranami a zmizí. Vždyť jsou zaplaceni jen za jednu za hodinu.

Vznikají agentury

V Kyjevě je možné si demonstraci objednat »na klíč«. Vznikají kvůli tomu specializované agentury. Jednu takovou redaktoři listu Vesti navštívili. »Máme teď novou službu,« bylo jim řečeno. »Opravdivý batalion. Ale je to drahé, každý bojovník stojí 50 dolarů za hodinu. Ale můžeme vám batalion namíchat. Řekněte, kolik peněz jste schopni dát, a my vám smíchané demonstranty, i veterány pošleme.«

Veteránské odbory

Také veteráni dobrovolnických praporů nezahálejí, založili asociaci, jakési odbory, které hlídají, aby byly řádně sepsány smlouvy a vyplaceny peníze. A nejen peníze, »dobrovolníci« mívají i další výhody.

Jeden z nich řekl listu, že organizátoři musí dát i oběd, případně večeři, také kalíšek vodky (známých 50 gramů) a v případě roztržení uniformy jsou povinni obstarat novou.

Takže všechno záleží na tom, kolik má Saakašvili peněz. Pokud dost, svolá prý před parlament i půl Kyjeva a může zahájit »revoluci«.

(jo)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.6, celkem 42 hlasů.

(jo)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.