Kdy jsme moudří a kdy hloupí

Bolehlav po silvestrovských oslavách provází většinu z nás první den v novém roce. Málokdo má sílu si navíc připomínat, že jde o státní svátek nazvaný Den obnovy samostatného českého státu. Na začátku příštího roku to bude už čtvrt století, kdy vznikla Česká republika. Tehdy jsme trpce nesli, že se nás nikdo v referendu nezeptal, zda si opravdu přejeme rozdělení společného československého státu. Vrcholní politici fotografovaní pod stromem v zahradě to domluvili jen mezi sebou.

Uplynulo 25 let a zdá se, že pochybnosti o tom, zda jsme jako občané schopni hlasovat o skutečně významných otázkách, u části politické scény stále přetrvávají. Ukázala to i diskuse v nedělních televizních Otázkách Václava Moravce. Současný ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a možná budoucí ministr zahraničních věcí věděl, že otálení s uzákoněním obecného referenda už bylo dost. V uplynulých volebních obdobích se komunisté několikrát pokoušeli takový návrh předložit, ale většina poslanců ve sněmovně ho odmítala. Pro ně jsme moudří, pokud je volíme, a zřejmě hloupí, pokud bychom chtěli něco závažného rozhodnout v obecném referendu. Myslím tím něco zásadního, nikoli to, co českou společnost až na pár výjimek neznepokojuje. Jako třeba návrh politologa Jacquese Rupnika hlasovat o jaderné energetice.

Ministr Stropnický nemohl znovu odsunout myšlenku, že obecné referendum bude možné po přijetí příslušného zákona zorganizovat, ale ošíval se nad představou, že by mohlo proběhnout o vystoupení ČR z NATO nebo EU. To je přece nezpochybnitelné ukotvení země v mezinárodních strukturách! Nemohl ovšem popřít, že nespokojenost občanů zejména s EU stoupá. Už nezabírají omílané fráze, že to nejsou »oni v Bruselu«, ale my jako členská země. Když se před vstupem do EU pořádalo jednorázové referendum, mnozí politici si byli jisti výsledkem, protože předkládali lidem samé »nadějné vyhlídky«. Teď se ale obávají, jak by dopadlo.

A tak by i Martin Stropnický spíš přivítal myšlenku, aby zahraničně politické otázky byly z obecného referenda vyloučeny. I když si to tak formulovat zcela netroufl. Zato se blýskl názorem, že jako občan nechce rozhodovat o tom, čemu nerozumí. Takže v tomto případě jsme zase hlupáci? Na pomoc rozpačitému představiteli vítězného ANO přispěchal sociolog Fedor Gál, že přece postoj našich občanů k EU ovlivňují ruští agenti. Tak to nás staví do role naprostých idiotů. Jde však o to, že kohokoli, kdo je kritický k politice hlavních představitelů EU, lze označit nálepkou, že podlehl ruské dezinformační kampani. Tak silnou kávu nepopíjíme ani po dlouhém flámu.

Je možné, že si nejen Martin Stropnický, ale i další představitelé rodící se vlády připustí, že vinu na rostoucí nechuti k EU nenesou hloupí občané? Očekávali, že po brexitu dojde k omezení arogance bruselské byrokracie a ke snaze reformovat EU tak, aby se stala pro obyvatele členských zemí opravdu jejich. Ale děje se to? Zákon o obecném referendu by proto podle mého názoru neměl vylučovat možnost otázek i v zahraniční politice. Třeba by to přispělo k tomu, aby konečně většina námi zvolených politiků vyvíjela tlak na potřebné změny ve fungování EU, místo aby zatrhla kritické postoje veřejnosti poukazem na rejdy cizích agentů.

Miroslava MOUČKOVÁ, předsedkyně OV KSČM v Praze 7


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 30 hlasů.

Miroslava MOUČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2017-11-15 19:58
Harfo, psal jsem o „širším společenském užitku“. Bylo by
zajímavé vědět, co za to považujete. Snad ne ty nám předkládané
vyguglované moudrosti…
joska.korinek
2017-11-15 10:37
martin.harfa – Potíž je v tom, že Praha je plná všelijakých Harfů,
co v životě neudělali ani to nejmenší, co by bylo k širšímu
společenskému užitku.
fronda
2017-11-15 00:57
Když se 30 let nic nedělá, tak se to pak najednou nevytrhne.
pleningeri
2017-11-14 08:59
Stropnický - "... jako občan nechci rozhodovat o tom, čemu
nerozumím..." Ve funkci ministra on osobně rozhodovat může,
protože rozumí všemu? No podle toho to taky na obraně vypadá ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.