Ilustrační FOTO - Haló noviny

MPSV mělo v účetnictví chyby za miliardy korun

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) mělo v účetnictví za loňský rok chyby za 8,4 miliardy korun. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ministerstvo se brání, podle něj se jedná o nedostatky u účetních operací.

Podle kontrolorů se nedostatky v účetnictví za více než čtyři miliardy korun týkaly účtování výnosů z předfinancovaných projektů z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. MPSV je zaúčtovalo v roce 2016, ale podle NKÚ tak mělo učinit už o rok dříve. Ministerstvo dále podle kontrolorů neúčtovalo dlouhodobé podmíněné závazky z uzavřených smluv. Inspektoři NKÚ zjistili nedostatky také v údajích předkládaných ministerstvem pro hodnocení plnění státního rozpočtu. Nesprávnosti v těchto datech přesáhly 143 milionů korun, uvedl NKÚ.

Podle stínové ministryně práce a sociálních věcí Hany Aulické Jírovcové (KSČM) se zjištěnému »nepořádku« na ministerstvu nelze divit. »V minulém volebním období jsme dlouhodobě kritizovali přístup ministerstva při přípravě rozpočtu, zejména jeho chování a komunikaci se sněmovním výborem pro sociální politiku. Snaha ministerstva bavit se s námi o rozpočtu byla minimální, takže musím konstatovat, že se ani nedivím, že na ministerstvu docházelo k nepořádku, který zjistil NKÚ, bohužel ale to jsou peníze našich občanů a právě ministerstvo práce a sociálních věcí, které má jedno z největších výdajů v rámci rozpočtu, by naopak mělo mít finance v pořádku, což se evidentně nedělo,« řekla Aulická našemu listu.

Rozdíly v účetní legislativě

Podle náměstka ministerstva práce Martina Kučery se žádné peníze neztratily a jedná se o nedostatky u účetních operací. »Trváme na tom, že k žádné ztrátě finančních prostředků nedošlo, jde o dílčí nedostatky při provádění účetních operací,« uvedl Kučera. Podle něj kontroloři nenašli pochybení, která by dopadala na hospodaření ministerstva. »S řadou zjištění, případně způsobem jejich formulace, uvedených Nejvyšším kontrolním úřadem v protokolu se opravdu nelze ztotožnit,« řekl s tím, že resort se odvolal ke Kolegiu NKÚ proti rozhodnutí o námitkách z kontroly. »Námi vznesené námitky však byly zamítnuty,« dodal Kučera.

Kontroloři konstatovali, že kvůli neprůkaznosti účetnictví nemohl úřad vyhodnotit, jestli účetní závěrka MPSV za rok 2016 podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace ministerstva. Ze stejného důvodu nemohl NKÚ posoudit ani to, zda jsou údaje závěrečného účtu v souladu s údaji z účetnictví.

Podle mluvčího ministerstva Petra Habáně se zjištění kontrolorů týkají »praktických postupů účtování, aplikace účetních metod a provedení inventarizace z úrovně účetní jednotky«. Za řadu nedostatků prý může postupné zavádění nového ekonomického informačního systému a převádění dat z předchozích aplikací. Podle ministerstva práce výsledky kontrol ukazují, že NKÚ vykládá účetní legislativu jinak než resorty. Ty se řídí výkladem ministerstva financí, dodal mluvčí.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 7 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.