Ilustrační foto - Pixabay

Piráti politikaří, už jim rozumí málokdo

Piráti na víkendovém zasedání poslaneckého klubu navrhli, aby kvůli plánu na vznik menšinové vlády ANO všechny sněmovní výbory s výjimkou organizačního vedli zástupci ostatních stran v poměrném zastoupení podle výsledků voleb. Opozice by tak mohla kontrolovat ministerstva.

Podle předsedy Ivana Bartoše Piráti chtějí realizovat svůj program a být »hlídacími psy«. Toto jejich vyjádření vyvolalo nevoli nejen ve vedení ANO, ale také v dalších parlamentních stranách. Není to totiž zvykem. Piráti vymýšlejí nesmysly místo toho, aby se podíleli na fungování vlády, uvedl k tomu předseda ANO Andrej Babiš. Vedení výborů podle něho ANO nabízí mnohem otevřeněji, než tomu bylo po minulých volbách. »Mohli si vzít celý IT systém veřejné správy a dát ho do pořádku. ANO vyhrálo volby výrazně, přesto nabízíme výbory ostatním stranám mnohem otevřeněji, než se to dělo po volbách v minulých letech,« sdělil Babiš. Piráti podle něj jenom politikaří. »Neustále něco navrhují, něco povídají do médií, ale skutek utek,« uvedl.

»Podle principu poměrného zastoupení patří stranám zastoupeným ve sněmovně i rozdělení vedení výborů, počty poslanců ve výborech. To, s čím přišli Piráti, je ‚nové‘ a ‚neotřelé‘, ale podle mého soudu je to pitomost,« reagoval pro Haló noviny předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura míní, že Piráti tím jen nahrávají »samovládě Andreje Babiše a Miloše Zemana« a dávají oběma politikům zadarmo i třetí pokus při sestavení vlády, který má v rukou předseda sněmovny. »Několik málo týdnů po volbách Piráti sedli na lep duu Babiš-Zeman a bohužel se stali jejich užitečnými idioty,« uvedl Stanjura. Lidovci považují návrh Pirátů za neadekvátní. »Každopádně jsou výbory a komise, které by měla mít jen opozice,« sdělil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovci už dříve řekli, že by opozice měla kontrolovat sněmovní komise pro dohled nad tajnými službami, protože to považují za nástroj pro zachování demokracie. Opozice by podle nich měla mít i předsedu bezpečnostního výboru. Podle STAN bude rozdělení výborů záležet na slušnosti budoucí vládní koalice, zatím však není jasné, kdo ji bude tvořit. »Obsazení vedení výborů bude na slušnosti koalice a její dohodě s opozicí,« tvrdí předseda STAN Petr Gazdík. Upozornil zároveň, že v nynější povolební situaci není zcela jasné, které strany budou patřit ke koalici a které k opozici. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že kdyby opozice měla vést všechny sněmovní výbory, musela by mít v dolní komoře většinu.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 33 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmhad
2017-11-14 06:06
se mi líbil včerejší článek v HN Celosvětové pirátské hnutí
nepostupuje nikdy samostatně, ale ve spolupráci s dalšími
»národními« organizacemi celého ve Spojených státech zrodivšího se
hnutí. Co nejvíce proniknout do řízení země a nepůjde-li to,
alespoň ho ovlivňovat. Osobně se mi nechtělo věřit v to, že za tím
vším stojí multimiliardář Soros. Jenže vše této informaci
nahrává. Nejen náhlé povolební procitnutí ve věci směřování, kdy
z populistického, lidově se tvářícího hnutí je tady najednou
pravicově jednající síla, která se nejen spojuje s pravicí, ale je
načichlá multikulturalismem.
hajek.jiri51
2017-11-13 22:51
Pro lepší pochopení Pirátů (a Kalouska) -
https://www.youtube.com/watch?v=xmc8dMI6Zpo
fronda
2017-11-13 20:43
Filipovi naopak rozumí každý, ale nikdo ho nevolí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.