Máme se dobře!?

Podíváme-li se zpětně na volby, a to nejen u nás, je z nich více než patrné, že levice jako taková ztrácí na popularitě. Mluví se i o tom, že její smýšlení je přežitek. Že například něco jako třídní dělení, dělnická třída a podobně jsou již neexistující pojmy patřící pouze do minulosti.

Je tomu skutečně tak? Je pravda, že slovo dělník je dnes mnohde bráno skoro jako urážka? Možná právě proto máme místo dělníka operátora výroby, místo uklízečky kosmetičku či operátorku podlahových krytin, místo sekretářek manažerku, místo prodavačů shop asistenty… Přesto je jejich náplň práce, pracovní ohodnocení a z toho vyplývající životní úroveň téměř stejná jako před deseti, dvaceti či čtyřiceti lety.

Tedy pardon, není téměř stejná. Dnes je všeho dost. Téměř většina operátorů výroby nosí v kapse chytrý telefon, do práce dojíždí mnohdy autem. Doma mají vše, co potřebují – televizi, nebo dvě, pračku, sušičku, superlednici plnou jídla. Co na tom, že řadu z těch věcí splácejí, respektive přeplácejí? Přeci žijeme v době, kdy každý může mít vše, po čem touží. Telefon na splátky, auto na leasing, hypotéku na bydlení…

A díky tomu se z takových řadových zaměstnanců stávají ideální zaměstnanci ne nepodobní poslušným ovcím, které si prostě nemohou dovolit ze zaměstnání odejít, protože byť jen jeden jediný měsíc bez příjmu by pro ně znamenal reálné riziko exekuce. A tak poslušně pracují na místech s honosnými názvy, pachtí se, aby splatili vše, co potřebují pro průměrnou úroveň vybavenosti moderního člověka, a tváří se, že vše je vlastně fajn.

Ano, ne každý do tohoto hodnocení zapadá a mnozí si také uvědomují, že něco na tomto životním stylu přeci jen není úplně v pořádku. Přesto se ve volbách obracejí spíše k protestní pravici než k tradiční levici. Že by byla levice stejný přežitek jako dělnická třída? Nemyslím si. Za pár dní si budeme připomínat dny, kdy lidé svorně zvonili klíči za lepší zítřky. Když se dnes mnohých zeptáte, zda zvonili a co na to dnes říkají, často uslyšíte, že měli ty klíče raději zahodit. Proč to ale není vidět ve volbách? Možná i proto, že lidé si velice neradi přiznávají, že naletěli…

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 41 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2017-11-15 23:45
Lidé že svorně zvonili klíči? Někteří lidé. Nanejvýš 10%
obyvatel ČSSR. Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by se toho účastnil.
Když se ale vedení KSČ na pracující vykašlalo, nezbývalo, než to
zkusit jinde.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.