Ilustrační FOTO - Pixabay

K oživení investic přispěly i vyšší mzdy

Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve třetím čtvrtletí podle včera zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu meziročně o pět procent a oproti předchozímu čtvrtletí se zvýšil o 0,5 %.

K meziročnímu růstu přispěly podle předběžného odhadu statistiků rovnoměrně všechny hlavní výdajové složky HDP. »Na růstu domácí poptávky se podílela stabilně rostoucí spotřeba domácností a pokračující růst investičních výdajů. Dařilo se většině odvětví národního hospodářství, především průmyslu, ale i odvětvím služeb,« uvedl ČSÚ.

»Jde samozřejmě o první číslo bez bližších podrobností, ale samo o sobě potvrzuje výbornou kondici tuzemského hospodářství,« uvedl pro Haló noviny analytik ČSOB Petr Dufek. »Ostatně průběžné výsledky zejména automobilového průmyslu směřujícího k novému rekordu, co do počtu vyrobených automobilů, tento výsledek do značné míry předjímaly,« dodal.

»K růstu ekonomiky přispívá domácí i zahraniční poptávka,« konstatoval v komentáři pro Haló noviny Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace. »Pokračuje rovněž oživení investic, k němuž nepřímo přispívá i zdražování práce. Podniky chronicky hlásí nedostatek pracovníků a jejich mzdové požadavky jako bariéru dalšího rozvoje, a postupně se snaží nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací,« uvedla ekonomka.

Zaměstnanost se ve 3. kvartálu podle statistiků zvýšila meziročně o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,8 %.

Růst i u sousedů

Ekonomika eurozóny i celé Evropské unie vzrostla meziročně o 2,5 %, informoval včera Eurostat. Mezičtvrtletně se zvýšil HDP zemí platících eurem i celé EU o 0,6 %. Růst ta mírně zpomalil z 0,7 % v předchozích třech měsících.

Tempo meziročního růstu HDP Slovenska zpomalilo na 3,3 z 3,7 % ve 2. čtvrtletí, uvedl včera ve svém rychlém odhadu slovenský statistický úřad. Mezičtvrtletně vzrostla ekonomika Slovenska 0,8 %, přičemž v předchozích třech měsících se zvýšila o 0,9 %.

Německá ekonomika, na níž je závislá nemalá část podniků v ČR, naopak zrychlila tempo meziročního růstu na 2,3 % po jednoprocentním růstu ve 2. kvartálu. Mezičtvrtletně stoupla o 0,8 % (v předchozím kvartálu o 0,6 %). Čerstvá data oznámil včera spolkový statistický úřad s tím, že největší evropskou ekonomiku táhly především export a investice.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.5, celkem 12 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.