Francouzský prezident Emmanuel Macron. FOTO - Haló noviny

Louvre v Abú Zabí je bodem rovnováhy, řekl Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron před týdnem u příležitosti slavnostního otevření pobočky pařížského muzea Louvre v Abú Zabí hovořil o propojenosti civilizací a odsoudil ty, kteří tvrdí, že islám je posílen zničením jiných monoteistických náboženství. V sobotu se muzeum otevřelo i pro veřejnost.

Autorem nového muzea, které bylo postaveno na uměle vybudovaném ostrově, je francouzský architekt Jean Nouvel. Za právo užívat jména Louvre do roku 2037 Spojené arabské emiráty zaplatí pařížské »matce« 400 milionů eur. Má mít ve stálé expozici 235 uměleckých děl. »Naše civilizace a náboženství jsou navždy propojeny,« řekl Macron během slavnostního projevu v muzeu, kterého se zúčastnila řada vlivných představitelů blízkovýchodních států. »Ti, kteří se vás budou snažit přesvědčit, že islám je postaven na ničení dalších monoteistických náboženství, jsou lháři, kteří vás chtějí zradit,« prohlásil Macron a zároveň dodal, že nové muzeum je »bodem rovnováhy mezi Evropou, Afrikou a Asií«. Umělce, jejichž díla jsou v muzeu vystavena, Macron nazval »rebelskými dušemi«. Tito umělci podle něj »nenáviděli hloupost a věřili, že racionalita musí zvítězit nad obskurní naukou«. Francouzský prezident rovněž hovořil o nutnosti bojovat proti nenávistným projevům. »Tady začíná boj jedné generace za tu další,« dodal.

Nové muzeum má velkou kupolovitou střechu s průměrem 180 metrů. Střechu pokrývá 7850 kovových geometrických tvarů, které dohromady tvoří mřížkový vzor, jímž do budovy prostupuje světlo. Nouvel střechu popsal jako slunečník, který vytváří záplavu světel. Projekt vyšel na více než miliardu dolarů (asi 22. mld. Kč). Budova se nachází na uměle vytvořeném ostrově Saadíja, na jehož západní straně je takzvaná kulturní čtvrť. Kromě odbočky pařížského Louvru bude v oblasti vybudována řada dalších galerií, jako například odbočka známého newyorského Guggenheimova muzea.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.7, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-11-15 08:26
Asi tak jak samotný Macron. V skutečnosti nevědí co s prachama.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.